Pančovaný alkohol zabil 19 ľudí, vyhlásili prohibíciu

Česká polícia v Zlínskom kraji zadržala dnes už tretiu osobu v kauze pančovaného alkoholu a rozhodla o uvalení väzby na zadržaného distribútora smrtiaceho alkoholu, 51-ročného A.S. Ten kriminalistom postupne priblížil fungovanie celej skupiny ľudí, ktorí alkohol pančovali.

Zadržaný po príchode na súd, ktorý ho vzal do väzby, ukrýval tvár a novinárom na otázky, či cíti zodpovednosť za životy obetí otravy metanolom, neodpovedal. Muža obvinili z ohrozenia zdravia z nedbanlivosti, porušovania predpisov o nálepkách a etiketách a neoprávneného podnikania. V prípade uznania viny mu hrozí až osemročný trest.

Vzorky z garáže neďaleko zlínskeho sídliska Jižní Svahy, v ktorej obvinený A.S. miešal alkohol, potvrdili vo štvrtok večer prítomnosť metanolu. Zadržaný však suroviny nakupoval od iných ľudí. Okresná štátna zástupkyňa Jana Krajčová povedala pre MF DNES, že muž si týmto spôsobom zaobstarával prostriedky na neštandardný spôsob života.

"Sme na stope ďalšej skupine," uviedol hovorca zlínskej polície Petr Jaroš. Vedúci špeciálneho policajného tímu Metyl Václav Kučera v Českej televízii vo štvrtok večer potvrdil, že alkohol zabavený v garážach neďaleko zlínskeho sídliska Jižní Svahy obsahoval smrtiaci metanol. Jeho zvýšený podiel sa dnes potvrdil aj vo vzorkách alkoholu zadržaného v oblasti Příbramu.

Otravy metanolom si v Česku doteraz vyžiadali 19 potvrdených obetí. Jedného z ľudí, ktorý prežil otravu metanolom, prepustili dnes do domáceho liečenia, o muža sa bude starať dcéra, po otrave ostal slepý. Uviedol to spravodajský server iDNES.cz.

Muž si spestril nedeľné sledovanie futbalu s bratom fľašou rumu. V pondelok mu začalo byť zle od žalúdka a večer sa mu výrazne zhoršil zrak. Jeho dcéra ho v utorok ráno odviezla do nemocnice. Teraz je úplne slepý.
Vlna otráv metanolom dnes vyvolala reakciu aj v susednej nemeckej spolkovej republike Sasko, ktoré varovalo pred alkoholom dovezeným z Česka. Podľa niektorých zdrojov sa totiž metanol objavil aj v okolkovanej fľaši v kamennom obchode.

 

Minister vyhlásil prohibíciu až do odvolania

Český minister zdravotníctva Leoš Heger vyhlásil v piatok večer úplný zákaz predaja liehovín s obsahom etanolu vyšším ako 20 percent. Minister to potvrdil na piatkovej mimoriadnej tlačovej konferencii zvolanej v reakcii na početné úmrtia po vypití pančovaného alkoholu. Prohibícia platí až do odvolania a pre všetky prevádzky, potvrdil šéf českého rezortu zdravotníctva. Očakáva sa, že nariadenie zostane v platnosti niekoľko dní, pričom jeho dodržiavanie budú kontrolovať hygienici. Zákaz sa týka aj miešaných nápojov, dodal minister.

Na otravu metylalkoholom v piatok zomrel už osemnásty Čech. Vláda v reakcii na situáciu v stredu rozhodla, že stánky a iné prechodné a mobilné prevádzky nesmú až do odvolania predávať destiláty s obsahom alkoholu nad 30 percent. Ak sa situácia nezlepší, kabinet je pripravený prijať ešte tvrdšie opatrenia. Obvinených v kauze pančovaného alkoholu je zatiaľ jedenásť ľudí.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá