VšZP dáva prísľub, že uhradí všetky operácie z čakačiek

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) garantuje všetkým zmluvným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, že im uhradí poskytnutú zdravotnú starostlivosť za jej poistencov, ktorí sú zaradení na čakacích listinách, nad dohodnutý finančný objem.

Tento verejný prísľub dal poskytovateľom na piatkovej tlačovej besede generálny riaditeľ VšZP Marcel Forai. Poisťovňa eviduje k začiatku septembra tohto roka na čakacích listinách celkovo 6 706 poistencov, pričom na úhradu tejto zdravotnej starostlivosti potrebuje zhruba 15,2 mil. eur. Podľa Foraia použije VšZP na starostlivosť za týchto pacientov prostriedky z kladného hospodárskeho výsledku, ktorý poisťovňa ku koncu júla vykázala na úrovni 21 mil. eur.

"Všeobecná zdravotná poisťovňa tvrdí a bude tvrdiť, že zisk vraciame do systému. Preto nám to dnes umožňuje dať verejný prísľub," vyhlásil v piatok Marcel Forai. Podľa jeho slov je tento postup správnou odpoveďou na čakacie listiny. Verejný prísľub je pritom časovo ohraničený do konca tohto roka, keďže dovtedy má VšZP uzatvorené zmluvy s poskytovateľmi. Generálny riaditeľ štátnej zdravotnej poisťovne pritom predpokladá, že v budúcom roku sa spomínaný verejný prísľub stane buď súčasťou všeobecných zmluvných podmienok, prípadne v ňom bude poisťovňa

Z celkového počtu 6 706 poistencov na čakacích listinách VšZP, čaká na operáciu kolenného a bedrového kĺbu 3 816 poistencov. Na operácie, ktoré súvisia s kardiovaskulárnymi ochoreniami, čaká 1 070 poistencov a tretiu skupinu 1 820 poistencov tvoria operácie, ktoré súvisia s oftalmologickými ochoreniami. Generálny riaditeľ VšZP Marcel Forai upozorňuje, že čakacie listiny nie sú len problémom dnešného dňa, pričom VšZP podľa jeho slov spustila koncom minulého roka tri veľké projekty, ktorých cieľom bolo skrátiť čakacie lehoty na poskytnutie zdravotnej starostlivosti poistencom.

O plánoch Všeobecnej zdravotnej poisťovne na zlepšenie zdravotnej starostlivosti v štúdiu TA3 hovoril Marcel Forai - generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

TB Všeobecnej zdravotnej poisťovne

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá