New York bojuje s obezitou zakázom predaja veľkých sladkých nápojov

New York bojuje s obezitou zakázom predaja veľkých sladkých nápojov
Zdroj foto: SITA
Mesto New York otvorilo dnes nový front vo vojne proti obezite, keď zakázalo predaj nadmerne veľkých sladkých nápojov v reštauráciách a ďalších stravovacích zariadeniach na území mesta.

Bezprecedentný zákaz je zameraný proti rastúcim porciám v USA, kde majú dve tretiny dospelých a takmer tretina detí nadváhu alebo trpia obezitou. Zdravotní odborníci, lekári i niektorí prominentní šéfkuchári ako Jamie Oliver zákaz podporili.

Výrobcovia a predajcovia, obávajúci sa nasledovania príkladu ďalšími mestami, však tvrdia, že zákaz je nespravodlivo zacielený na nealkoholické nápoje a zvažujú podanie žaloby. Zákaz, navrhnutý starostom Michaelom Bloombergom, obmedzuje veľkosť sladkých nápojov, osladených čajov a ďalších kalorických nápojov na v prepočte 0,4 litra alebo 453 gramov.

Bloomberg po dnešnom hlasovaní zdravotnej komisie mesta uviedol, že nové predpisy sú dosiaľ najvýznamnejším krokom pre obmedzenie obezity. "Pomôže to zachrániť životy," napísal na Twitteri.
Zákaz sa bude týkať reštaurácií, stánkov s rýchlym občerstvením, kín či divadiel, jedální a väčšiny ďalších miest predávajúcich pripravenú stravu.

Neplatí pre nápoje predávané v supermarketoch a väčšine iných predajní potravín. Pod nové nariadenie nespadajú nízko kalorické nápoje ako voda či diétne nealko, alkoholické nápoje ani nápoje, ktoré obsahujú viac než polovicu mlieka alebo 70 percent ovocných štiav. Pokuta za porušenie zákazu bude 200 dolárov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá