Sagan triumfoval na Giro. Po úniku vyhral svoju prvú etapu

Aktualizované:
Slovenský cyklista Peter Sagan márne čakal na víťazstvo na tohtoročnej Tour de France, no vynahradil si to premiérovým triumfom na Giro d'Italia. Pri debute na talianskej Grand Tour triumfoval v utorňajšej 10. etape a opäť výrazne prehovoril aj do bodovacej súťaže, v ktorej na druhom mieste stiahol manko na vedúceho Francúza Arnauda Demarea na dvadsať bodov.

Celý deň v úniku

Jazdec tímu Bora-Hansgrohe absolvoval celý deň v úniku, napriek tomu mal na konci najviac síl a sólovou jazdou v záverečných desiatich kilometroch ukončil 461-dňové čakanie na 114. víťazstvo v profesionálnom pelotóne. "Tento úspech má pre mňa špeciálny význam, keďže je môj prvý na Giro d'Italia. Moje predchádzajúce víťazstvo bolo vlani na Tour de France, musel som si trocha počkať. Tím aj fanúšikovia majú očakávania a dlhoval som im víťazstvo. Na pódiu som sa umiestnil veľakrát, ale medzi a prvým a druhým miestom je veľký rozdiel," povedal 30-ročný Slovák, ktorý zaokrúhlil počet cyklistov s víťazstvami na Gire, Tour aj Vuelte na 100.

Sagan sa v tejto sezóne nepresadil na Strade Bianche ani Miláno-San Remo, sadla mu však klasikárska etapa. "Vedeli sme, že dostať sa do úniku bude dôležité. Môžem vám garantovať, že to vonkoncom nebolo jednoduché. Bolo to veľmi náročné, vyžadovalo si to veľa úsilia, jazdci v dnešnom úniku mali najlepšie nohy z celého štartového poľa. Keď sa vytvorila naša skupina, museli sme tvrdo pracovať, pretože pelotón na čele s tímom Groupama-FDJ nás chcel dostihnúť. Trvalo nám dlho, kým sme si vybudovali náskok, musel som odovzdať všetko, aby za mnou vznikla medzera. Potreboval som ju a musel som si dávať pozor, aby som nespadol v poslednom zjazde. Tam som trocha stratil a v záverečných siedmich kilometroch som musel ísť na hrane, lebo ma prenasledovalo desať až pätnásť súperov," povedal Sagan na oficiálnej stránke svojho tímu.

V prvej desiatke aj Majka aj Konrad

Pre Bora-Hansgrohe to bol celkovo vydarený deň, vo výsledkovej listine skončili v prvej desiatke aj Poliak Rafal Majka na šiestej a Rakúšan Patrick Konrad na siedmej pozícii. V priebežnom poradí je Konrad šiesty a Majka figuruje na ôsmej priečke. "Dnes sme chceli zabojovať o etapové prvenstvo s Petrom, ale zároveň chrániť dvoch našich ašpirantov na celkové poradie. Uvedomovali sme si, že si to bude vyžadovať značné úsilie bez väčšej pomoci ostatných tímov. V úniku muselo zákonite nastať delenie, bola to príliš veľká skupina na spoluprácu. Od toho okamihu sa tímy v pelotóne pokúšali stiahnuť 'utečencov', najprv Groupama-FDJ, potom SAE Emirates a napokon NTT, nebolo však možné dostihnúť ich. Peter si prišiel pre sólové víťazstvo, z čoho mám obrovskú radosť. Dnes bol veľmi silný," povedal športový riaditeľ nemeckého tímu Ján Valach.

Sagan tento rok na TdF prvýkrát v kariére nefinišoval v Paríži v zelenom tričku víťaza bodovacej súťaže, v nedeľu 25. októbra však môže doviezť do Milána cyklámenový dres. Momentálne je jeho jediný reálny súper Demare, ku ktorému sa v utorok zásluhou plného zisku na rýchlostnej prémii a víťazstvu výrazne priblížil. "Keď sme strácali čoraz viac času, povedali sme si, že sa radšej sústredíme na zajtrajšok. Na cyklámenový dres sa neviažem, lebo poznáme Saganove schopnosti v bodovacej súťaži. Dnes odviedol skvelú prácu, víťazstvo si zaslúžil," uznal člen tímu Groupama-FDJ. Dvadsaťdeväťročný Francúz už na Gire 2020 vyhral tri rovinaté etapy (4., 6., 7.) a v stredu je na programe ďalšia, konkurovať mu však bude aj triumfom povzbudený Sagan.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá