Školské odbory nevylúčili ďalší štrajk, najprv chcú rokovať

Aktualizované:
Školské odbory nevylúčili ďalší štrajk, najprv chcú rokovať
Zdroj foto: SITA
Odborári hodnotia dnešný výstražný štrajk pozitívne. Už budúci týždeň chcú zasadnúť za rokovací stôl so šéfmi rezortu školstva, financií a práce, a tiež so zástupcami zamestnávateľov v školstve. Po rokovaniach rozhodne o ďalšom postupe rada zväzu.

"V prípade neúspechu na rokovaniach stanovíme ďalší postup,“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii líder Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek s tým, že nemožno vylúčiť ďalší štrajk. „Je možné, že rada zväzu rozhodne o takomto postupe, v súčasnosti na to nemáme mandát, aby sme vyhlásili ďalší štrajk,“ doplnil Ondek.

Pri rokovaní chcú dosiahnuť rast tarifných platov pre všetkých zamestnancov školstva minimálne o 10 percent v budúcom roku. O kompromisoch pred rokovaním  hovoriť nechcú. Investície do školstva by mali systémom postupových krokov dosiahnuť šesť percent HDP, ako je to vo vyspelých štátoch. Momentálne sa tento prídel na Slovensku pohybuje vo výške 3,2 percenta.

„Ak by postupové kroky vláda prijala, každý rok by malo nastať navýšenie investícii do školstva, nielen do platov, ale aj na materiálne zabezpečenie škôl, a pre vedu a výskum,“ zhodnotil. Podľa prepočtov odborárov by tak navýšenie rozpočtu pre školstvo malo každoročne predstavovať minimálne 100 miliónov eur.
Odborový zväz tiež informoval, že do štrajku sa zapojilo asi 90 percent základných škôl, do 80 percent stredných a necelých 30 percent vysokých, asi 13 cirkevných škôl a vyše stovka súkromných škôl.

Najviac základných škôl sa podľa odborárov zapojilo v Košickom kraji (90,24%), najmenej v Trnavskom (77%). Štrajk na stredných školách mal najväčšiu podporu v Prešovskom (73,9%) či Košickom (73,02%) najmenej v Žilinskom (61,9%) kraji. Presné čísla bude mať zväz k dispozícii v piatok (14.9.) ráno. „Nevyskytli sa žiadne negatívne vplyvy. Nezaznamenali sme žiadnych štrajkokazov, ktorí by mohli negatívne ovplyvniť štrajk,“ zhodnotil Ondek.

Podpredseda odborového zväzu pre stredné školy Martin Maták povedal, že cieľom štrajku nie je iba dosiahnuť vyššie mzdy pre školských zamestnancov, ale aj zlepšiť materiálne zabezpečenie hlavne na stredných odborných školách.

„Najmä z prostredia podnikateľských kruhov sa objavujú názory, že je nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily použiteľnej u zamestnávateľov, pretože mnohokrát finančné zabezpečenie odborných škôl neumožňuje poskytnúť takú úroveň takých technických návykov, aké zamestnávatelia očakávajú,“ zhodnotil podpredseda.

Záznam tlačovej besedy Odborového zväzu pracovníkov školstva

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá