Predložíme vlastný miliardový plán obnovy, hlási Sme rodina

Aktualizované:
Hnutie Sme rodina predloží koalícii vlastný návrh plánu obnovy, ktorý zahŕňa zelené investície a reformy spolu za 5,8 miliardy eur. Jedným z hlavných bodov reforiem má byť úprava daní a odvodov.

Návrh predstavia koalícii

V rámci investícií chce hnutie napríklad obnoviť nemocnice, modernizovať železnice, obnoviť školy, ale aj postaviť tri nové univerzitné centrá. Návrh predstavil predseda parlamentu a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár spolu so svojimi ministrami.

Z plánu obnovy by sa mala financovať aj výstavba 975 nových zariadení sociálnych služieb. Z toho 600 by mali byť ambulantné zariadenia, 275 komunitné sociálne zariadenia a 100 pobytovo-zdravotných sociálnych zariadení.

Kollár skonštatoval, že predstavené reformné menu bola len "pustená bublina za 30 miliárd", pričom tento materiál bol kritizovaný, že v ňom nie sú konkrétne veci. "S nami sa o tomto nikto nebavil, toto predstavili analytici," podotkol. Tento návrh tak dáva hnutie do verejnej diskusie a pôjde s ním aj za koaličnými partnermi. Výstavba štátnych nájomných bytov by podľa Kollára nemala byť financovaná z plánu obnovy, dodal, že sú na to peniaze z iných zdrojov.

Minister práce Milan Krajniak priblížil, že za najväčšie problémy považujú vysoké daňovo-odvodové zaťaženia, nestabilné dôchodky, ale aj obrovský investičný dlh, keďže do infraštruktúry a obnovy budov sa podľa neho na Slovensku dlho neinvestovalo.

Problémom sú vysoké odvody

Hnutie v návrhu rozdelilo 2,9 miliardy eur na zelené investície a rovnakú sumu na reformy. Najväčším problémom, ktorý môže brániť naštartovaniu ekonomiky po koronakríze, je podľa Krajniaka vysoké daňovo-odvodové zaťaženie. "Na rozdiel od dnešného stavu, keď platíme každý vo svojej mzde 34,6 % takzvaných sociálnych odvodov, v našom návrhu je, že budeme platiť iba 28,6 % sociálnych odvodov," priblížil minister práce.

Sociálna poisťovňa by sa podľa neho starala ďalej o starobné dôchodky, poistenie v nezamestnanosti a poistenie zamestnanosti, takzvaný kurzarbeit. Zároveň by tam boli tri zložky starobného dôchodkového sporenia, prvý, druhý pilier a rodičovský bonus. Dane z príjmu navrhujú znížiť o jeden percentuálny bod, a to v prípade fyzických osôb, právnických, ale aj SZČO. "Tých 2,9 miliardy chceme použiť na nábeh tejto daňovo-odvodovej a dôchodkovej reformy tak, aby sme naštartovali ekonomiku," poznamenal Krajniak s tým, že sa tak môžu zrušiť rôzne výnimky v systéme. Po novom by invalidné, nemocenské, úrazové a garančné poistenie bolo štátnou dávkou.

TOP videá

Hnutie Sme rodina navrhuje v rámci plánu obnovy vyčleniť 100 miliónov eur na vybudovanie troch nových univerzitných centier pre západ, stred a východ Slovenska.

Milióny na obnovu železníc

Podpredseda vlády pre legislatívu Štefan Holý dodal, že na realizáciu veľkých investícií je potrebné upraviť regulačné prostredie. Medzi takzvané nízkonákladové reformy by mala patriť zmena stavebného zákona, zákona o verejnom obstarávaní, reforma justície a reforma verejnej správy. Na viacerých z týchto reforiem sa už pracuje. Holý predpokladá, že v horizonte niekoľkých týždňov predstaví návrh novej stavebnej legislatívy. Zároveň potvrdil, že Európska únia povoľuje financovať spoluúčasť štátu v PPP projektoch z plánu obnovy.

Zelené investície majú zahŕňať elektrifikáciu vlakovej trate v hodnote 119 miliónov eur. Malo by ísť o trať Bánovce nad Ondavou – Humenné, kde sa má významne skrátiť čas cestovania. "Celý balík na obnovy železničnej infraštruktúry máme nastavený rádovo na 700 miliónov eur," vyčíslil minister dopravy Andrej Doležal. Investície by podľa hnutia mali plynúť aj do obnovy 30.000 rodinných domov, pričom tento balík má mať hodnotu 300 miliónov eur. Vo všeobecnosti by mali byť zvýhodňované domácnosti postihnuté energetickou chudobou. "Sme pripravení tieto investície realizovať okamžite," zdôraznil Doležal.

Pre univerzity chcú nové centrá

Sme rodina navrhuje v rámci plánu obnovy vyčleniť taktiež 100 miliónov eur na vybudovanie troch nových univerzitných centier pre západ, stred a východ Slovenska. Podmienkou „vliatia" peňazí do vytvorenia moderných kempusov bude dohoda o spojení univerzít. Vybudovať by sa mohli pre Bratislavu, Banskú Bystricu (v alternatíve je Žilina) a pre Prešov a Košice.

Slovensko má podľa ministra práce Milana Krajniaka potenciál na dve, maximálne tri, takéto univerzitné centrá, ktoré by boli konkurencieschopné a kde by vďaka financiám z plánu obnovy mohli prísť aj kvalitní vyučujúci. Bolo by tam taktiež podľa jeho slov kvalitné zariadenie a vysokoškoláci by tam „študovali radi a neodchádzali by do zahraničia".

Ďalšou prioritou hnutia v oblasti vzdelávania je vyčleniť 600 miliónov eur z plánu obnovy na obnovu a zmodernizovanie 600 základných a stredných škôl, vrátane jedální, internátov či telocviční. To je podľa Krajniaka niečo, čo pocíti každý občan, nech žije kdekoľvek na území Slovenska.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá