Chcú nájsť riešenia koronakrízy. Koná sa konferencia Globsec

Za prísnych hygienických opatrení sa v Bratislave koná dvojdňová konferencia Globsec Bratislava fórum 2020 s hlavným motívom "uzdravme svet spoločne". "Chceme hľadať spoločné európske riešenia na súčasnú vážnu krízu a v tomto duchu sa nesie aj program konferencie," uviedol jej zakladateľ Róbert Vass.

Bezpečnostná konferencia Globsec sa po prvý raz konala v roku 2005.

Platia prísne opatrenia

Najvýznamnejšou udalosťou konferencie je podľa Vassa účasť líderky bieloruskej opozície Sviatlany Cichanovskej, ktorá si preberie cenu slobody v mene bieloruského ľudu za jej prínos v presadzovaní demokratických hodnôt a ochranu ľudských práv.

Tohtoročné podujatie sa koná so všeobecne platnou výnimkou Úradu verejného zdravotníctva, v rámci ktorej sú všetci účastníci otestovaní na Covid-19, keďže ich počet presiahne 50. "Každý účastník sa musí preukázať negatívnym testom na ochorenie COVID-19, ktorého výsledok nie je starší ako 12 hodín," konštatoval Vass.

Počas celého podujatia platia prísne opatrenia, ako je nosenie rúšok alebo dodržiavanie rozstupov. Účastníci môžu absolvovať testy i priamo na mieste. "Všetky opatrenia sme pripravili po dôkladných konzultáciách s konzíliom epidemiológov, s hlavným hygienikom, ako aj ministerstvom zdravotníctva," zdôraznil.

Väčšina účastníkov sa zúčastní virtuálne

Konferencia sa koná v hybridnom režime. Väčšina účastníkov sa na diskusiách zúčastní virtuálne, teda nebude na konferencii fyzicky prítomná. Osobne sa na nej zúčastní napríklad prezident Severného Macedónska Stevo Pendarovski, premiéri, ministri zahraničných vecí a ministri obrany viacerých európskych krajín.

Prostredníctvom videokonferencie sa pripojí generálny tajomník Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, či bývalá americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová. Vystúpiť by mala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, premiér Igor Matovič či minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Podujatie môže podľa organizátora pomôcť zvýšiť hlas Slovenska na medzinárodnej scéne pri hľadaní odpovedí na dôsledky súčasnej krízy. "Nevieme, či tu s nami Covid bude rok, dva alebo tri. Isté je, že za tento čas kongresy, kultúra a šport nemôžu zastať," uviedol. Zároveň dodal, že musíme hľadať spôsoby, ako žiť ďalej, ale so zavedením zodpovedných hygienických štandardov. "Chceme tak ukázať a motivovať všetkých organizátorov podujatí, že aj s Covidom sa dá žiť a organizovať bezpečné podujatia," uzavrel Vass.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá