Písomný rozsudok v kauze Kuciak prezrádza, prečo obžaloba neuspela

Hlavným dôvodom vydania oslobodzujúceho rozsudku pre Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bola nepresvedčivá obžaloba.

Písomné znenie rozsudku získala sieť investigatívnych novinárov Organized Crime and Corruption Reporting Project a v rámci takzvanej Kočnerovej knižnice ho sprístupnila vybraným novinárom, má 139 strán.

Nenašli nevyvrátiteľný dôkaz

V písomnom rozsudku, ktorý zverejnili Aktuality, to uviedli sudcovia senátu, ktorí v súdnom procese rozhodovali. Podľa senátu bola obžaloba postavená na sérii nepriamych dôkazov, čo v podobných prípadoch nie je neobvyklé. Nepriame dôkazy by však podľa senátu mali tvoriť súhrnne logickú, ničím nenarušenú a uzavretú sústavu, z ktorej je možné vyvodiť len jediný jeden záver a ktorá zároveň vylúči možnosť, že sa celý prípad mohol stať aj inak.

Podnikateľ Marian Kočner, ktorý si mal objednať vraždu Jána Kuciaka, vyviazol v najsledovanejšom procese v dejinách Slovenska len so symbolickým peňažným trestnom za nedovolené ozbrojovanie. Oslobodili aj jeho "volavku" Alenu Zsuzsovú.

„Platí tiež, že akýkoľvek vysoký stupeň podozrenia sám o sebe nemôže vytvoriť podklad pre odsudzujúci výrok,” uviedli sudcovia v rozsudku. Kľúčovým svedkom obžaloby bol už odsúdený sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó. Ten od začiatku vypovedal proti Kočnerovi. Podľa súdu však získal všetky informácie iba sprostredkovane, od obžalovanej Aleny Zsuzsovej. „Súd však nenachádza ďalší spoľahlivý a nevyvrátiteľný dôkaz majúci významnú váhu, ktorým by tvrdenia tohto svedka vo vzťahu k obžalovanému Marianovi K., získané z počutia od inej osoby, konfrontoval, a tak overil ich pravdivosť,” zdôvodnil senát.

Sledovali aj správanie Andruskóa

Niektoré iné nepriame dôkazy navyše vyvracali Andruskóovu výpoveď. Senát v rozsudku pripomína, že sledoval nielen Andruskóa a jeho výpoveď, ale aj to, ako sa správal v pojednávacej miestnosti vo vzťahu k obžalovanej dvojici. Súd rozsudok zdôvodnil aj chýbajúcim dôkazom o predaní peňazí, ktoré mal obvinený Kočner deň po vražde odovzdať Zsuzsovej.

Podľa Aktualít Kočner na súdnych pojednávaniach do detailov vysvetľoval takmer všetky relevantné správy z aplikácie Threema, ktorý by mohli súvisieť s prípadom vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Správu, v ktorej mu bývalý novinár a pracovník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth poskytol adresu zavraždeného, však pre súdom poprel.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá