Smer sa pre núdzový stav obrátil na ÚS, má sa rozhodnúť do 10 dní

Smer sa pre núdzový stav obrátil na ÚS, má sa rozhodnúť do 10 dní
Zdroj foto: SITA/Branislav Bibel
Opozičný Smer-SD sa obrátil na ústavný súd so žiadosťou o posúdenie ústavnosti núdzového stavu. Na sociálnej sieti o tom v pondelok večer informoval poslanec národnej rady a predseda strany Smer-SD Robert Fico.

"Smer-SD nemôže akceptovať právnu neistotu, ktorú svojou neprofesionalitou rozosieva vláda Igora Matoviča," uviedol poslanec NR SR. "Argumentujeme tým, že vláda SR neohraničila územia, na ktorých núdzový stav platí a na ktorých neplatí," uviedol Fico na pondelkovej doobednej tlačovej konferencii.

Strane chýbalo ešte niekoľko podpisov poslancov, preto vyzval odídencov zo Smeru-SD, ktorí pôsobia v novej strane Hlas-SD, aby sa k návrhu pridali. Ústavný zákon o bezpečnosti štátu podľa Fica hovorí, že vláda musí povedať, na akom území je núdzový stav vyhlásený. Ústavný súd má podľa Fica rozhodnúť do desiatich dní.

Problémom je podľa neho tiež to, že počas núdzového stavu platia vyššie sadzby za viaceré trestné činy. Fico ešte uplynulý týždeň hovoril, že rozhodnutie o núdzovom stave prijala vláda mocensky a silou, a je nekvalifikované a protiústavné. V rozhodnutí o vyhlásení núdzového stavu mu chýba odôvodnenie, ktoré ľudské práva sa obmedzujú a ktoré nie. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga minulý týždeň reagoval, že vláda vyhlásila núdzový stav bez toho, aby obmedzila základné ľudské práva a slobody.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá