India predstavila ambiciózny plán, zaočkovať chce stámilióny ľudí

India predstavila ambiciózny plán, zaočkovať chce stámilióny ľudí
Zdroj foto: SITA/AP
India plánuje do júla 2021 zaočkovať približne 250 miliónov svojich občanov novou vakcínou proti koronavírusu. Oznámilo to indické ministerstvo zdravotníctva.

India sa radí medzi krajiny najviac postihnuté súčasnou pandémiou. Podľa oficiálnych údajov v Indii zaznamenali už 6,5 miliónov prípadov nákazy a 101.782 úmrtí.

Na zaočkovanie 200 až 250 miliónov obyvateľov bude potrebných 400 až 500 miliónov dávok vakcíny. Rezort zdravotníctva očakáva, že očkovacia kampaň v Indii bude ukončená do konca októbra.

Za týmto účelom bola vytvorená osobitná komisia, ktorá má vypracovať plán na distribúciu vakcíny a zároveň monitorovať jej prerozdelenie. Ako prví budú zaočkovaní zdravotníci v tzv. "prvej línii" boja proti koronavírusu.

Regionálne vlády majú teraz za úlohu spísať zoznamy zdravotného personálu vrátane lekárov, zdravotných sestier a záchranárov, ktorí majú dostať vakcínu. V Indii v súčasnosti testujú viacero kandidátov na vakcínu proti koronavírusu, ktoré sa nachádzajú v rôznych štádiách vývoja. Najmenej tri z nich sú v rozdielnych štádiách testovania na ľuďoch - dve vyvíjajú indické farmaceutické spoločnosti a vývoj tretej vakcíny prebieha pod taktovkou anglickej Oxfordskej univerzity a nadnárodnej firmy AstraZeneca.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá