Šéf európskej komisie vyzval na vytvorenie federácie

12.9.2012 10:57

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v stredu vyzval na transformáciu Európskej únie na "federáciu národných štátov". Podľa neho ide o najlepší spôsob, ako sa vyrovnať so súčasnou hospodárskou a politickou krízou v európskej dvadsaťsedmičke.

Európska centrálna banka by mala prevziať kľúčovú úlohu pri dohľade nad všetkými bankami v eurozóne, uviedol Barroso. Barroso poslancom Európskeho parlamentu načrtol to, čo nazval "kvalitatívnym skokom" smerom k bankovej únii.

"Komisia predkladá legislatívne návrhy pre spoločný európsky mechanizmus dohľadu," povedal Barroso vo svojom prejave o stave únie. "Spoločný mechanizmus dohľadu, ktorý sme dnes predložili, vytvorí vystuženú architektúru, v ktorej bude mať kľúčovú úlohu Európska centrálna banka." Podľa Barrosa jednotný dohľad musí mať pod kontrolou všetky banky, nielen takzvané systémovo dôležité banky, "pretože systémové riziká sú všade".

Prechod k bankovej únii bude mať tri kroky. ECB najprv získa mandát monitorovať všetky banky v eurozóne aj v ostatných krajinách EÚ, ktoré sa rozhodnú pristúpiť k dohľadu. Druhým krokom je vytvorenie fondu na likvidáciu problémových bánk a tretím krokom je mechanizmus ochrany vkladov občanov v celej eurozóne. ECB by mala získať dohľad nad všetkými bankami eurozóny od januára 2014.

EÚ sa podľa Barrosa musí integrovať do demokratickej federácie a zmeniť svoje zmluvy takým spôsobom, aby sa mohla v eurozóne plne rozvinúť menová únia. "Budeme musieť smerovať k federácii národných štátov. To je náš politický horizont," uviedol Barroso. "Vytvorenie federácie národných štátov bude nakoniec vyžadovať novú zmluvu."

Barroso a ďalší európski lídri, vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, požadujú zmenu Lisabonskej zmluvy, pretože pre urýchlenie integrácie a stabilizáciu eurozóny sú potrebné rozsiahle reformy. "Hlboká a skutočná hospodárska menová únia môže začať aj podľa súčasných zmlúv, ale dokončiť ju je možné len s novou zmluvou," myslí si Barroso.

Grécko sa podľa Barrosa dá zachrániť, ak krajina urobí všetko preto, aby rozptýlila obavy o jej odhodlanosti realizovať potrebné reformy, a ostatné štáty dajú jasne najavo, že sú odhodlané ponechať Atény v eurozóne. "Myslím si, že ak Grécko bude plniť svoje záväzky, ako člen európskej rodiny zostane v eurozóne."

Kľúčovú úlohu pri zabezpečení budúcnosti eura má podľa Barrosa ECB, ktorá má povinnosť a právo obnoviť integritu menovej politiky a v rámci svojho mandátu nakupovať dlhopisy na sekundárnom trhu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok