Premiérovi chcú radiť aj progresívci, predstavili svoj návrh pomoci

TA3 TASR
2.10.2020 11:30

Predvídateľnosť, presne mierené opatrenia a dostupná finančná pomoc, aj to patrí medzi päť pravidiel, ktoré mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko navrhuje vláde na zmiernenie dôsledkov koronakrízy. Strana vyzvala premiéra Igora Matoviča na ich zavedenie.

Premiérovi chcú radiť aj progresívci, predstavili svoj návrh pomoci
SITA/Ľudovít Vaniher

Vláda sa vraj dopustila chýb

Tieto zásady majú pomôcť napraviť chyby, ktorých sa podľa nich vláda v doterajšom boji s novým koronavírusom dopustila. „Koronavírus ťažko skúša ľudí na Slovensku a premiér Matovič správne volá po tom, aby sme sa zomkli, preto mu ponúkame päť jednoduchých pravidiel na zmiernenie škodlivých dosahov,“ uviedla predsedníčka PS Irena Bihariová. Europoslanec a podpredseda PS Michal Šimečka podotkol, že premiér opatrenia ohlasuje chaoticky a každú chvíľu ich mení.

„Prijaté obmedzenia sú zbytočne paušálne a kruto vypínajú ekonomický život aj tam, kde to nie je potrebné, a finančné kompenzácie sú veľmi pomalé a byrokraticky náročné,“ poznamenal s tým, že ľudia už na jar ukázali disciplinovanosť. Potrebujú však podľa neho od vlády konečne dostať pomocnú ruku.

Žiadajú jednotný postup

Prvým pravidlom má byť to, že čo premiér povie, musí platiť. „Nie je možné, aby opatrenia menil na dennej báze, vláda musí verejnosti predstaviť presný postup a potom si za ním stáť,“ zdôraznila Bihariová. Hovorí tiež, že opatrenia musia vychádzať z dát, nie z pocitov, čo má prispieť k zamedzeniu chaosu či improvizáciám. Ďalej má vláda verejnosť informovať včas a jednotne. PS argumentuje tým, že ľudia, ktorým obmedzenia ovplyvňujú život, sa potrebujú v predstihu pripraviť a odlišné odpovede z rôznych štátnych orgánov sú pre nich mätúce.

Štvrtým pravidlom má byť to, že ak vláda jednou rukou ľuďom berie, druhou musí dávať. Bihariová hovorí o potrebe rýchlej a ľahko dostupnej finančnej pomoci. Posledným pravidlom má byť zas cielené a nie paušálne obmedzovanie. Tvrdí, že plošné zákazy iba spochybňujú dôveru spoločnosti. „Tá dobre vie, že štadión s 20.000 miestami alebo divadelná sála s 500 miestami bezpečne zvládne úplne iný počet návštevníkov ako kostolík s desiatimi lavicami,“ podotkla.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok