V domácej izolácii nemôžete voliť. Ministerstvo vysvetlilo, prečo

V domácej izolácii nemôžete voliť. Ministerstvo vysvetlilo, prečo
Zdroj foto: TASR ilustračné
Osoby, ktorým je nariadená domáca izolácia, nebudú môcť v sobotných doplňujúcich voľbách do orgánov samosprávy obcí voliť. Nemôžu ani požiadať o prenosnú volebnú schránku. Informuje o tom ministerstvo vnútra.

K volebným schránkam by malo prísť viac ako 32.000 voličov. Starostov či poslancov si budú voliť v 48 obciach.

"Voliči, ktorí majú na základe rozhodnutia regionálneho úradu verejného zdravotníctva nariadenú domácu izoláciu, majú prekážku práva voliť," uviedlo ministerstvo. Túto informáciu bude mať okrsková volebná komisia uvedenú v zozname voličov. "Takíto voliči nebudú môcť voliť ani osobne vo volebnej miestnosti, ani prostredníctvom prenosnej volebnej schránky," dodal rezort.

Sobotné voľby sa budú konať, pretože zákaz organizovania hromadných podujatí sa na ne nevzťahuje. Kontrolovať sa bude dodržiavanie prísnych protiepidemiologických opatrení. Dohliadať na ne má okrsková volebná komisia. K volebným schránkam by malo prísť viac ako 32.000 voličov. Starostov či poslancov si budú voliť v 48 obciach.

Doplňujúce voľby sa vyhlasujú, ak sa v niektorej obci nekonali alebo ak zanikol mandát poslanca či starostu bez náhradníka. Zákon tiež stanovuje, že voľby sa zopakujú, ak ich vyhlásil Ústavný súd SR za neplatné. Volebný deň budú monitorovať spoločne rezort vnútra, Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, ako aj Úrad verejného zdravotníctva SR.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá