Kiná zrejme pandémiu neprežijú. Oscaroví režiséri žiadajú pomoc

Kiná zrejme pandémiu neprežijú. Oscaroví režiséri žiadajú pomoc
Zdroj foto: SITA/AP
Oscaroví filmoví režiséri James Cameron, Clint Eastwood a Martin Scorsese spojili sily s majiteľmi kín a spoločne požiadali o finančnú pomoc v kríze spôsobenej pandémiou koronavírusu. Uviedli, že sa obávajú o budúcnosť tohto priemyslu.

Výzvu podpísali desiatky režisérov

V liste adresovanom lídrom amerického Senátu a Snemovne reprezentantov napísali, že pandémia zasadila ničivý úder kinám a tie bez financií "zrejme neprežijú nepriaznivý vplyv pandémie". List podpísalo vyše 70 režisérov a producentov spoločne s Národným združením majiteľov kín, Americkým cechom režisérov a Americkou filmovou asociáciou, ktorá chráni záujmy filmových štúdií.

Pandémia si vynútila zatvorenie kín v polovici marca. Veľké siete kín, vrátane AMC Entertainment a Regal Cinemas, sa už znovu v mnohých amerických mestách otvorili s obmedzenou kapacitou, ale nie na najväčších trhoch ako Los Angeles a New York. Snaha dostať Američanov naspäť do kín priniesla sklamanie a hollywoodske štúdiá odložili premietanie veľkofilmov ako "Black Widow" a "Top Gun: Maverick" na rok 2021.

Hrozí bankrot

V liste sa uvádza, že 69 percent malých a stredných spoločností vlastniacich kiná bude nútených požiadať o vyhlásenie bankrotu alebo natrvalo zatvoriť, ak v dohľadnom čase nedostanú pomoc. "Kiná sú základným priemyslom, ktorý predstavuje to najlepšie, čo americké talenty a tvorivosť môžu ponúknuť. Ale teraz sa bojíme o ich budúcnosť," uviedli umelci.

List podpísali aj producenti filmov o agentovi Jamesovi Bondovi Barbara Broccoli a Michael G. Wilson, režisérka snímky Wonder Woman Patty Jenkins a režisér aj producent akčných filmov Michael Bay, informovala agentúra Reuters. Požiadali americký Kongres, aby presmeroval nevyužité peniaze z balíka pandemickej pomoci schváleného tento rok už skôr, alebo aby schválil nové návrhy, ktoré pomôžu kinám zvládnuť obdobie pandémie.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá