Mladíka, ktorý útočil pri bývalej redakcii Charlie Hebdo, obvinili

Muža podozrivého z minulotýždňového útoku v Paríži v utorok obvinili z pokusu o vraždu s teroristickým motívom a zo zločinného spolčenia. Podľa agentúry AFP o tom v utorok informovala francúzska prokuratúra špecializujúca sa na boj s terorizmom.

Ozbrojený sekáčikom na mäso

PNAT súčasne rozhodla, že obvinený, identifikovaný ako 25-ročný Zaheer Hassan Mahmoud, zostáva zadržaný, pričom prokuratúra podala žiadosť o jeho vzatie do väzby. Tento muž ozbrojený sekáčikom na mäso minulý piatok neďaleko miesta, kde v minulosti sídlila redakcia satirického časopisu Charlie Hebdo, zaútočil a vážne zranil muža a ženu - zamestnancov televíznej produkčnej agentúry -, ktorých mylne považoval za členov redakcie tohto magazínu.

Útočník sa totiž mylne domnieval, že časopis stále sídli v ulici Nicolasa Apperta, kde sa v januári roku 2015 odohral teroristický útok v redakcii Charlie Hebdo, pri ktorom zahynulo 12 ľudí. Redakcia sa však pre opakované hrozby pred časom presťahovala na iné, tajné a strážené miesto.

Klamal o veku a identite

Prokurátor PNAT Jean-Francois Ricard v utorok na tlačovej konferencii v Paríži informoval, že predpokladaný páchateľ mal v úmysle domnelú redakciu Charlie Hebdo aj podpáliť. Vyšetrovateľom navyše klamal o svojom skutočnom veku a identite, keď tvrdil, že sa volá Hasan Ali, narodený v roku 2002, a že na územie Francúzska vstúpil v roku 2018. To, že sa vydával za neplnoletého, mu umožnilo získať prístup k sociálnej pomoci určenej pre takúto skupinu ľudí.

Fotografia jeho pasu, ktorú mu vyšetrovatelia neskôr našli v telefóne, dokazuje, že mal 25 a nie 18 rokov, uviedol Ricard. Dodal, že predpokladaný páchateľ piatkového útoku doteraz nikdy neupútal pozornosť žiadnej francúzskej tajnej služby. Polícia v súvislosti s útokom zadržala nielen obvineného, ale aj niekoľko ďalších osôb vrátane jeho spolubývajúcich z bytu na parížskom predmestí Pantin.

V Paríži sa v septembri začal súdny proces so skupinou 14 ľudí obžalovaných z podielu na atentátu voči Charlie Hebdo a súvisiacim teroristickým útokom na samoobsluhu s kóšer tovarom. Satirický dvojtýždenník v deň začiatku procesu znovu zverejnil karikatúry proroka Mohameda, ktoré ako prvý v roku 2005 zverejnil dánsky denník Jyllands-Posten.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá