Je to vážne, tvrdia potravinári. Žiadajú premiéra o stretnutie

Je to vážne, tvrdia potravinári. Žiadajú premiéra o stretnutie
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Poľnohospodári a potravinári združení v Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore sú znepokojení z vývoja situácie v agropotravinárskom sektore. Listom sa preto 28. septembra obrátili na premiéra Igora Matoviča, aby nepriaznivý stav urýchlene riešil. Súčasné vedenie agrorezortu totiž podľa SPPK nevie priniesť relevantné a konkrétne riešenia.

"Vedenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR si uvedomuje závažnosť situácie v agrorezorte. Včas vypracovalo a predložilo konkrétne návrhy pre využitie prostriedkov z Fondu obnovy, kde reagovalo na všetky nakopené a vážne problémy a výzvy, ktorým agrorezort čelí," uviedla v reakcii na SPPK hovorkyňa MPRV SR Anežka Hrdá.

Avizovala, že v stredu po skončení rokovania vlády vystúpi minister pôdohospodárstva, aby informoval verejnosť o aktuálnej situácii, čo sa týka Fondu obnovy v agrorezorte. "Ján Mičovský sa zároveň vyjadrí k tlačovej konferencii Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory," dodala Hrdá.

Už nevidia inú možnosť

"Naopak, svojimi prezentovanými vyjadreniami o forme a spôsobe zmien poľnohospodársku a potravinársku verejnosť rozdeľuje a vnáša medzi ňu zbytočnú nervozitu," konštatoval predseda SPPK Emil Macho.

Predsedu vlády agropotravinári listom žiadajú o osobné stretnutie a diskusiu, ako ďalej s ďalším vývojom domáceho poľnohospodárstva a potravinárstva. SPPK vzhľadom na mimoriadnu situáciu po rozhodnutí regionálnych zástupcov už nevidí inú možnosť, ako slušným a kultivovaným spôsobom upozorniť na pretrvávajúcu krízu v rezorte než rokovaním priamo s premiérom krajiny. „Od nového vedenia ministerstva sme mali veľké očakávania. Dúfali sme, že začne vyberať z rakvy tú pomyselnú mŕtvolu slovenského agropotravinárstva. Opak je však pravdou. Kroky súčasného vedenia ministerstva podľa nás úplne nezmyselne zatĺkajú do rakvy ďalšie klince,“ kritizoval vedenie agrorezortu predseda SPPK Emil Macho.

Čo vedeniu ministerstva vyčítajú?

Vedeniu ministerstva pôdohospodárstva na čele s ministrom Jánom Mičovským vyčítajú slovenskí agropotravinári, združení v SPPK, neriešenie zásadných tém, ktoré sa dotýkajú celého slovenského agrokomplexu. Veľkým problémom je podľa SPPK slabé zapájanie poľnohospodárov a potravinárov do jednotlivých procesov a minimum informácií o plánovaných opatreniach ministerstva. Najpálčivejšími problémami sú však podľa komory absencia jasnej vízie agropotravinárskeho sektora zo strany ministerstva, Fond obnovy EÚ, príprava Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, financovanie sektora zo štátnej pomoci či nepremyslené rozhodnutia, o ktorých sa farmári dozvedajú opakovane na poslednú chvíľu. Problémová je aj príprava stropovania priamych platieb, zasielanie dodatkov k nájomným zmluvám od Slovenského pozemkového fondu so spätnou platnosťou a plánovaný presun finančných prostriedkov medzi piliermi, ktorý sa napokon vďaka mediálnemu tlaku neuskutočnil.

„Dospeli sme do stavu, keď sme museli požiadať predsedu vlády, aby situáciu v našom poľnohospodárstve a potravinárstve riešil. Zároveň sme ho požiadali o urýchlené stretnutie. Situácia je naozaj vážna,“ uzavrel predseda SPPK Emil Macho.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá