Trump rozhodol. Liberálku má nahradiť konzervatívna sudkyňa

Potom, ako prezident nominoval konzervatívnu Amy Coney Barrettovú na post sudkyne Najvyššieho súdu, sa vo Washingtone rozpúta tvrdý politický boj medzi Republikánmi a Demokratmi. Senát, ktorý kontrolujú republikáni, by mal začať o Barrettovej nominácii rokovať 12. októbra.

Barretová podľa Trumpa patrí medzi "najinteligentnejších a najnadanejších právnikov" a na pozíciu je "nanajvýš kvalifikovaná". Keďže je veľmi pravdepodobné, že americký Senát, v ktorom majú väčšinu republikáni, nomináciu Barretovej schváli, konzervatívna väčšina na súde sa zrejme zmení a bude mať pomer šesť ku trom.

Podľa agentúry AP majú republikánski senátori v úmysle nomináciu schváliť ešte pred prezidentskými voľbami, ktoré sa majú uskutočniť 3. novembra. Demokratickí oponenti vedení prezidentským kandidátom Joeom Bidenom však žiadajú, aby republikáni počkali s nahradením Ginsburgovej - ktorá zomrela minulý týždeň - až po voľbách. Po nich už bude známe, či sa Trump stane prezidentom aj druhýkrát.

Barrettová, praktizujúca katolíčka a profesorka práva, bola za sudkyňu vymenovaná prvýkrát v roku 2017. Je hlboko konzervatívna a pokladajú ju za nepriateľku práva na interrupciu - čo je pre mnohých republikánov kľúčová vec. V roku 2018 sa dostala do užšieho výberu, predstaveného Trumpom, na kreslo uvoľnené po odchode sudcu Anthonyho Kennedyho do dôchodku, ale tento post nakoniec obsadil Brett Kavanaugh.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá