NASA posiela človeka na mesačný pól. Vyčíslili náklady misie

TA3 TASR
22.9.2020 09:51

Americká vesmírna agentúra NASA predstavila svoj najnovší plán návratu astronautov na Mesiac v roku 2024. Zároveň odhadla, že náklady na splnenie tejto misie v stanovenom termíne dosiahnu 28 miliárd dolárov, pričom 16 miliárd z tejto čiastky pôjde na vývoj mesačného pristávacieho modulu.

NASA posiela človeka na mesačný pól. Vyčíslili náklady misie
SITA/AP

Financie pre daný projekt, ktorý si prezident USA Donald Trump stanovil za svoju prioritu, bude však ešte musieť schváliť Kongres. Zmienená čiastka má pokrývať rozpočet na roky 2021-2025. Riaditeľ NASA Jim Bridenstine počas telefonického brífingu s novinármi o misii Artemis poznamenal, že "politické riziká" sú často najväčšou hrozbou pre prácu NASA, a to najmä pred kľúčovými prezidentskými voľbami, aké čakajú Spojené štáty začiatkom novembra.

Pristávací modul, ktorý prostredníctvom kozmickej lode Orion na povrch Mesiaca dopraví dvojicu astronautov - muža a ženu, vyvíjajú tri rozličné spoločnosti (Blue Origin, SpaceX a Dynetics).

space-nasa-moon-lander747625699865_0a14036f-adec-e18b.jpg

Bývalý šéf Bieleho domu Barack Obama zrušil plány na misiu na Mars s ľudskou posádkou po tom, ako jeho predchodca v úrade George W. Bush minul na daný projekt miliardy dolárov. "Ak Kongres odobrí prvú časť prostriedkov vo výške 3,2 miliardy dolárov do Vianoc, ešte stále budeme na dobrej ceste k pristátiu na Mesiaci v roku 2024," uviedol Bridenstine. "Rád by som vyjasnil, že mierime na lunárny južný pól," dodal riaditeľ NASA, pričom vylúčil miesta na rovníku Mesiaca, kde pristávali moduly programu Apollo v rokoch 1969-1972.

Pristávací modul, ktorý prostredníctvom kozmickej lode Orion na povrch Mesiaca dopraví dvojicu astronautov - muža a ženu, vyvíjajú tri rozličné spoločnosti (Blue Origin, SpaceX a Dynetics). Prvý let s označením Artemis I je naplánovaný na november 2021 a bude bez posádky, Artemis II v roku 2023 vynesie astronautov na obežnú dráhu Mesiaca a Artemis III bude ekvivalentom letu Apollo 11 z roku 1969, avšak pobyt astronautov na povrchu Mesiaca bude dlhší - týždňový - a bude zahŕňať dve až päť aktivít posádky mimo pristávacieho zariadenia.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok