Naši vojaci môžu posilniť výcvikové misie v Afrike, navrhuje MO

TA3 TASR
5.9.2020 09:50

Výcvikové misie Európskej únie v Afrike by mohli od októbra posilniť slovenskí vojaci. Ministerstvo obrany navrhuje vyslanie do 15 príslušníkov Ozbrojených síl SR do EUTM Mali a najviac štyroch vojakov do EUTM RCA v Stredoafrickej republike. Vyplýva to z materiálu, ktorý rezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania.

"V nadväznosti na zvyšujúce sa požiadavky EÚ voči jej členským štátom z hľadiska ich angažovania v uvedených regiónoch Afriky z dôvodu dlhodobých nepokojov v tejto oblasti, SR má záujem pripojiť sa k svojim partnerom a prispieť k bezpečnosti celého regiónu prostredníctvom poskytnutia príspevku v rámci EUTM Mali a EUTM RCA," uvádza sa v materiáli. Slovenská republika už má skúsenosť z predchádzajúceho pôsobenia v rámci EUTM Mali, podotkli predkladatelia.

V afrických misiách by sa mali slovenskí vojaci zapojiť do výcviku miestnych ozbrojených síl, poskytovať im poradenstvo, prispievať k rozvoju vojenského vzdelávania a plniť úlohy príslušného veliteľstva. V Mali majú zabezpečovať aj poradenstvo a výcvik v rámci veliteľstva Spoločných ozbrojených síl štátov skupiny G5 Sahel. Výzbroj vojakov má v oboch misiách tvoriť dlhá a krátka ručná zbraň.

Návrh na vyslanie príslušníkov OS SR do vojenských výcvikových misií EÚ v Malijskej republike a Stredoafrickej republike musí odsúhlasiť vláda i Národná rada SR. Materiál predložilo ministerstvo obrany v skrátenom legislatívnom konaní. Zdôvodnilo to predpokladaným začiatkom pôsobenia slovenských vojakov v misiách.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok