SaS chce pohnúť s Vatikánskou zmluvou, opäť hovorí o odluke

TA3 SITA
28.8.2020 12:45

Vládna SaS zvažuje, že sa v súvislosti s Vatikánskou zmluvou obráti na Ústavný súd, uviedla europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá túto zmluvu kritizovala. Ako uviedol župan Juraj Droba, cítia povinnosť otvoriť celospoločenskú diskusiu o odluke cirkvi od štátu.

Z rozpočtu sú financované len v Belgicku a v SR

Na ústavnom súde by v prípade podania chceli preskúmať, či zo zmluvy medzi Slovenskom a Vatikánom nevyplývajú jednej strane práva a druhej „len povinnosti". Zároveň by podľa Ďuriš Nicholsonovej chceli vedieť, či Vatikánska zmluva pristupuje rovnako k jednotlivým cirkvám na Slovensku a nezvýhodňuje niektoré z nich.

„Keďže ide o medzinárodnú zmluvu, je nadradená slovenskej legislatíve. Ak by ju Slovensko chcelo vypovedať, muselo by sa dohodnúť s Vatikánom, čo nie je vylúčené," priblížila europoslankyňa. Poukázala na fakt, že odporcovia odluky cirkví od štátu argumentujú vo väčšine prípadov tým, že ak by k tomu došlo, tak cirkvi budú finančne poddimenzované. Spomenula, že priamo zo štátneho rozpočtu sú v Európskej únii cirkvi financované len v Belgicku a na Slovensku. „V ostatných krajinách, kde odluka cirkví od štátu funguje, nie sú cirkvi finančne poddimenzované," ozrejmila Ďuriš Nicholsonová.

KDH v reakcii na iniciatívu SaS uviedla, že považuje otváranie témy financovania cirkví zo strany SaS za zbytočné a politicky účelové. "Minulý rok bol po dlhej odbornej diskusii prijatý aktuálne platný zákon o finančnej podpore činnosti cirkví a náboženských spoločností, ktorý podporila aj značná časť vtedajšej opozície. Ak by sa mala takáto diskusia nanovo otvoriť, KDH považuje za dôležité, aby sa tak nedialo jednostranne zo strany štátu, ale bezpodmienečne aj za aktívnej účasti jednotlivých cirkví," uviedli kresťanskí demokrati.

Doplnila, že aj bez vypovedania Vatikánskej zmluvy je možné zmeniť model financovania cirkví na Slovensku. „Za týmto účelom chceme vytvoriť platformu, kde budú zastúpení všetci zainteresovaní, ako sú cirkevní hodnostári či predstavitelia občianskej spoločnosti a nájsť vhodný model fungovania, ktorý by vyhovoval aj štátu aj cirkvám. Plánujeme taktiež zorganizovať konferenciu a radi by sme to stihli do Vianoc," dodala s tým, že nejde o žiaden útok na cirkvi, ktoré majú podľa jej slov právo na autonómiu.

Téma je vlajkovou loďou SaS

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja a tímlíder SaS pre osobné slobody Juraj Droba na tlačovej konferencii uviedol, že táto téma je „vlajkovou loďou" SaS a cítia povinnosť o nej otvoriť celospoločenskú debatu. Poslanec Národnej rady SR Miroslav Žiak informoval, že v koalícii zatiaľ k tejto problematike prebehli len neoficiálne rokovania s niekoľkými koaličnými poslancami. „V stretnutiach plánujeme pokračovať. Chceme o tejto téme rokovať na koaličnej rade a stretnúť sa k tomu aj s ministerkou kultúry Natáliou Milanovou (OĽANO)," uzavrel Žiak.

Zámer SaS presadiť odluku cirkví od štátu kritizoval predseda vlády Igor Matovič. Považuje to za prvoplánový marketing. Doplnil, že ide o mimoriadne citlivú otázku, pri ktorej by sa mali akékoľvek zmeny robiť až po poctivej celospoločenskej diskusii. Odluka cirkví od štátu nemá podporu u katolíckej a ani u evanjelickej cirkvi augsburského vyznania. Podľa politického analytika Jána Baránka nemá návrh SaS šancu na úspech, pretože odluke bráni Vatikánska zmluva a v koalícii nevidí vôľu riešiť tento problém, „lebo to problém nie je“.

Podľa KBS ide o neprimeranú iniciatívu

Iniciatívu koaličnej SaS k opätovnému otvoreniu témy odluky cirkvi od štátu, vrátane zvažovania preskúmania Vatikánskej zmluvy ústavným súdom, nepovažuje Konferencia biskupov Slovenska za primeranú, uviedol hovorca KBS Martin Kramara. Upozorňuje na rozpory v argumentácii liberálov i na to, že iniciatíva prichádza v čase, keď sa do praxe aplikuje nový model financovania, vychádzajúci z konsenzu potvrdeného cirkvami, expertmi i ústavnou väčšinou hlasov v parlamente.

"Tvrdenie o potrebe väčšej autonómie, podporené argumentom, že cirkvi sa na jednej strane nemajú miešať do politiky, ale na strane druhej by sa mohli, ak by im štát zobral finančnú podporu, si samo v sebe vnútorne protirečí,“ upozornil Kramara na vyjadrenia SaS.

Uistil, že cirkev sa vyjadruje celkom slobodne, zároveň plne rešpektuje autonómiu štátu i výsledky demokratických volieb. V súvislosti s naznačovaním poslanca Miroslava Žiaka o otáznej efektivite vynakladaných prostriedkov prostredníctvom priamej podpory štátu pre cirkvi Kramara upozornil, že ak by mal štát prevziať údržbu a opravy národných kultúrnych pamiatok, ktoré sú v opatere cirkví, stálo by ho to neporovnateľne viac než príspevky na platy duchovných. "Opravy pamiatok nás stoja státisíce, ba aj milióny eur, kým platy duchovných sú ledva na úrovni minimálnej mzdy," dodal hovorca KBS.

Iniciatívu SaS k opätovnému otvoreniu témy odluky cirkvi od štátu, vrátane zvažovania preskúmania Vatikánskej zmluvy ústavným súdom, nepovažuje Konferencia biskupov Slovenska za primeranú. Uviedol to hovorca KBS Martin Kramara. Upozorňuje na rozpory v argumentácii liberálov i na to, že iniciatíva prichádza v čase, keď sa do praxe aplikuje nový model financovania.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok