Predvolajme si veľvyslanca, vyzval Fico po prípade Slováka v Belgicku

20.8.2020 16:24

Predseda strany Smer-SD Robert Fico vyzval predstaviteľov vlády, aby sa angažovali v prípade, v ktorom pred viac ako dvomi rokmi po zásahu belgickej polície prišiel o život slovenský občan. Na hruď mu, ako uviedol Fico, „šestnásť minút tlačil belgický policajt a ďalší pritom hajloval“.

Predvolajme si veľvyslanca, vyzval Fico po prípade Slováka v Belgicku
SITA/Branislav Bibel

Záleží aj na živote Slováka

Podľa Fica by vláda mala zobrať tento prípad do rúk a ukázať, že „nezáleží len na živote Afroameričana alebo na živote v Bielorusku, ale záleží aj na živote Slováka“. Ako ďalej povedal, prípad z Belgicka je symbolom správania sa k ľuďom zo slovanského sveta, ktorí pracujú v západnej Európe. Šéf Smeru-SD vyzval ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nom SaS), aby si predvolal belgického veľvyslanca a požiadal ho o vysvetlenie a poskytnutie informácií.

Médiá priniesli informáciu o záberoch z letiska v belgickom Charleroi, kde jeden policajt nad telom občana SR Jozefa Chovanca hajloval a ďalší policajt mu šestnásť minút tlačil na hrudník. Chovanec nakoniec po zásahu na letisku zomrel.

Incident v lietadle

Miestne médiá prirovnávajú túto udalosť k smrti Georgea Floyda, ktorému v máji 2020 policajt kolenom tlačil na krk napriek výzvam, že nemôže dýchať. Jeho smrť vyvolala v Spojených štátoch amerických aj inde vo svete veľké protesty za práva černochov.

Chovanca zatkli vo februári 2018 na letisku, ktoré leží asi 60 kilometrov od Bruselu. Vlastnil spoločnosť, ktorá najímala slovenských robotníkov na belgické stavby a medzi krajinami cestoval pravidelne. Dovtedy problémy nemával, no vo februári 2018 sa na palube lietadla správal násilne, sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo. Kapitán lietadla odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok