Náhle zomrela rodáčka z Bratislavy a šéfka pražského baletu

6.8.2020 10:16

Vo veku 50 rokov náhle zomrela dlhoročná česká sólistka baletu Laterny magiky a vedúca baletu Opery Národného divadla Eva Horáková. Informovala o tom hovorkyňa Laterny magiky.

Náhle zomrela rodáčka z Bratislavy a šéfka pražského baletu
reprofoto narodni-divadlo.cz

Horáková so svojím tanečným partnerom Pavlom Knollom získala za rok 2002 nomináciu na Cenu Thálie za výkon v predstavení Graffiti, o tri roky neskôr získala cenu pre najlepšieho baletného umelca v Česku Philip Morris Ballet Flower Award.

Horáková sa narodila v Bratislave, kde v roku 1988 absolvovala Tanečné Konzervatórium Evy Jaczovej. Štyri roky bola členkou Slovenského národného divadla a v roku 1992 prešla do pražskej Laterny magiky. Ako sólistka tancovala Paminu v Hre o Čarovnej flaute, Ariadnu v Minotaurovi, Penelopé a Nausiku v Odysseovi či Angeliku v Casanovovi. V rokoch 2005 - 2009 viedla súbor Laterny magiky.

Po pripojení tohto súboru k Národnému divadlu tancovala ďalej v Legendách magickej Prahy. Hosťovala v Pražskom komornom balete a Divadle F. X. Šaldu v Liberci. Spolupracovala tiež so súborom La Compagnie Commun Instant francúzskeho choreografa Jeana-Pierra Aviotta. V roku 2012 sa Horáková stala vedúcou baletného súboru Opery Národného divadla. Ďalej tancovala menšie úlohy v operných choreografiách. Tanečného sveta sa nevzdala ani v štyridsiatich rokoch po narodení syna. Tento rok v júli oslávila päťdesiatku.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok