Zastavte predaj Východoslovenskej energetiky, vyzývajú pellegriniovci

Aktualizované:
Vznikajúca strana Hlas - sociálna demokracia žiada premiéra Igora Matoviča, aby zrušil dohodu obsiahnutú v memorande a zastavil predaj 49 % akcií Východoslovenskej energetiky Holding, a.s.

Ako ďalej na tlačovej besede vyhlásil člen strany a bývalý minister hospodárstva Peter Žiga, zároveň vyzývajú súčasného šéfa rezortu Richarda Sulíka, aby zverejnil analýzu, na základe ktorej sa rozhodol neuplatniť predkupné právo štátu, ďalej prečo Slovenská republika za tento krok získala práve sumu 35 mil. eur a do tretice, aký dopad to bude mať na ceny elektrickej energie na Slovensku. Taktiež sa budú snažiť zvolať v tejto veci mimoriadny hospodársky výbor a iniciovať na Ministerstva hospodárstva SR poslanecký prieskum.

Žiga sa podľa vlastných slov stretol s predstaviteľmi nemeckých koncernov E.ON a RWE a jasne im deklaroval, že štát má v pláne uplatniť si predkupné právo. Tí potom údajne počkali na zmeny vo vedení ministerstva hospodárstva. Nevyužitie predkupného práva označil za chybný, zlý a netransparentný krok, ktorý škodí Slovenskej republike. Bývalý premiér Peter Pellegrini označil celú dohodu za "pokútnu" a zahalenú rúškom tajomstva. "Táto vláda evidentne vychádza v ústrety veľkým firmám, zahraničným vlastníkom a otáča sa chrbtom ľudom," vyhlásil.

Minister hospodárstva Richard Sulík minulý týždeň oznámil, že Slovensko si neuplatní predkupné právo na nákup 49 percent akcií spoločnosti Východoslovenská energetika Holding, a.s. Tie plánuje kúpiť koncern E.ON od skupiny RWE ako súčasť ich celosvetovej dohody. E.ON už na Slovensku vlastní 49 percent akcií v Západoslovenskej energetike, a.s. Štát za neuplatnenie predkupného práva zinkasuje od koncernu 35 mil. eur, ako aj ďalšie výhody, medzi inými napríklad predkupné právo na kúpu paroplynovej elektrárne Malženice.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá