Budaj odvolal šéfa envirofondu, hovoril o aj straníckej protekcii

Aktualizované:
Minister životného prostredia Ján Budaj odvolal riaditeľa Environmentálneho fondu Petra Kalivodu. Riadením bude dočasne poverená Timea Sujová, súčasná vedúca odboru implementácie projektov a finančného riadenia envirofondu. Minister kritizoval predošlú radu envirofondu za netransparentnosť pri udeľovaní dotácií, hovoril o politickom a straníckom protekcionizme.

K zlepšeniu procesu rozdeľovania dotácií má prispieť napríklad kontrola štyroch očí, nové nastavenie hodnotiacich kritérií a zavedenie elektrického podávania žiadostí o dotáciu.

Poukazuje nielen na trestnoprávnu rovinu skutkov, pre ktoré MŽP podalo trestné oznámenia, ale aj etickú stránku konania. "Tento rok vzhľadom na krátkosť času dotiahneme veci tak, ako boli sľúbené a schválené," priblížila predsedníčka rady envirofondu a generálna tajomníčka služobného úradu MŽP Daša Turbová. Ide približne o 370 projektov. Vzhľadom na aktuálnu situáciu im predĺžia termín realizácie do 21. decembra, namiesto pôvodného novembrového termínu.

Do 31. augusta plánuje rada envirofondu vyhlásiť výzvu na dotácie na budúci rok. Prostriedky sa podarilo zvýšiť na minimálne 30 percent z predaja dražieb emisných kvót, čo bude predstavovať niekoľko desiatok miliónov eur navyše pre samosprávy, povedala Turbová s tým, že ide o veľký úspech.

K zlepšeniu procesu rozdeľovania dotácií má prispieť viacero opatrení. Turbová hovorí napríklad o kontrole štyroch očí, novom nastavení hodnotiacich kritérií a zavedení elektrického podávania žiadostí o dotáciu. Potrebná bude zmena vyhlášky a smernice. MŽP podalo trestné oznámenia, keď v rámci auditu zistilo, že niektorí pracovníci envirofondu navádzali starostov obcí na predkladanie vedome nepravdivých informácií v rámci projektov financovaných z dotačných schém envirofondu.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá