Odstraňujú ikonickú pamiatku Osla, ktorú poškodil Breivik

TA3 TASR
28.7.2020 09:54

V nórskom hlavnom meste Oslo začali odstraňovať dve nástenné maľby od španielskeho maliara Pabla Picassa z vládnej budovy, ktorú v roku 2011 vážne poškodil teroristický bombový útok. Diela by mali neskôr nainštalovať na neďaleký stavebný komplex.

Odstraňujú ikonickú pamiatku Osla, ktorú poškodil Breivik
SITA/AP

Odpykáva si 21-ročný trest

Maľby "The Seagull" (Čajka) a "The Fishermen" (Rybári) tvorili časť tzv. budovy Bloku Y, ktorá sa v roku 2011 stala terčom pravicového extrémistu Andersa Breivika. Breivik vo vládnej štvrti v centre Osla odpálil dodávku naplnenú podomácky vyrobenými trhavinami. Výbuch budovy poškodil a zabil osem ľudí, desiatky ďalších utrpeli zranenia. Breivik si v súčasnosti odpykáva 21-ročný trest odňatia slobody.

Obraz "The Fishermen" meria zhruba 8 metrov do výšky, 13 metrov do šírky a váži približne 250 ton. Rozmery diela "The Seagull" sú tri krát tri metre a jeho váha je 60 ton.

Zabil 77 ľudí

Budova Hoyblokka, kde sa maľby doteraz nachádzali, je známou pamiatkou v Osle. V čase útoku tam sídlila kancelária nórskeho premiéra. Napriek snahám o jej zachovanie bude po presunutí malieb budova zdemolovaná. Nóri si minulý týždeň pripomenuli deviate výročie dvoch teroristických útokov, pri ktorých v Osle a na ostrove Utöya prišlo o život 77 ľudí.

Bezprostredne po bombovom útoku sa Breivik presunul na neďaleký ostrov Utöya, kde preoblečený za policajta spustil paľbu na účastníkov letného tábora mládežníckeho krídla ľavicovej Strany práce. Zavraždil 69 osôb, väčšinou tínedžerov, a spôsobil zranenia niekoľkým stovkám ďalších.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok