Rozpočet navyšujú o miliardy. Demontáž štátu, reaguje opozícia

TA3 SITA TASR
14.7.2020 15:38

Novela tohtoročného štátneho rozpočtu je v parlamente. Navyšuje pôvodný deficit na tento rok až o vyše deväť miliárd eur na takmer 12 miliárd. Podľa rezortu financií, ktorý návrh novely pripravil, tieto čísla zohľadňujú negatívny vplyv pandémie, ale aj pôvodne nepokryté výdavky na verejné financie. Opozičníci zo Smeru a Hlasu nešetria kritikou.

Fico: Ani netušia, o čom sa rokuje

Vláda Igora Matoviča sa prikrýva figovým listom pandémie. Uviedol to na tlačovej konferencii predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico. Vládnu koalíciu označil ako stádo poslancov, ktoré ani netuší, o čom sa rokuje. Fico komentoval zmeny v štátnom rozpočte na tento rok, ktoré boli v utorok v parlamente posunuté do druhého čítania. "Bohatým a nenažratým bankám dáva vláda viac a viac a chudobným berie viac a viac," poznamenal.

Minister financií Eduard Heger podľa neho používa len politické vyjadrenia a nevie odpovedať na otázky o tom, na čo budú použité peniaze. Fico sa tak vyjadril k diskusii v pléne medzi Hegerom a poslancom za Smer-SD Ladislavom Kamenickým o zmenách v štátnom rozpočte.
Podotkol, že vrcholom všetkého bolo, keď Heger oznámil, že deficit v roku 2020 bude 11 %, na čo mu podľa neho poslanci vládnej koalície zatlieskali. "Je to stádo poslancov, ktoré netuší, o čom sa v Národnej rade SR rokuje. Je to stádo, ktoré netuší, aké dôsledky pre štátny rozpočet a verejné financie bude mať správanie sa ministra financií," zdôraznil Fico, podľa ktorého ide súčasná vláda zaseknúť sekeru 12 miliárd eur a dvíhať verejný dlh zo 48 % na 62 %. Keby na začiatku vláda robila, čo mala, v súčasnosti sme podľa neho nemuseli byť svedkami prudkého nárastu nezamestnanosti, verejného dlhu a deficitu.

Fico skonštatoval, že pri súčasnej vládnej koalícii už neplatí nič z toho, čo hovorili pred voľbami, a z toho, čo majú napísané v programovom vyhlásení. "Je zrejmé, že 13. dôchodky nebudú," myslí si. Poukázal na to, že peniaze vláda našla na všeličo, ale na toto opatrenie ich nemá. Minimálna mzda a jej rast zároveň podľa neho nikomu neublíži.

Zrušia automaty na minimálku a dôchodky?

Vláda sa podľa Petra Pellegriniho chystá demontovať sociálny štát. Podpredseda NR SR a líder vznikajúcej strany Hlas upozornil na to, že súčasná vláda plánuje vyplatiť penzistom trinásty dôchodok v nižšej sume, ako predpokladá v súčasnosti platný zákon. Zrušiť sa má aj automatické zvyšovanie minimálnej mzdy, ktorá má podľa platného zákona budúci rok tvoriť 60 % z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2019. Išlo by o nárast zo súčasných 580 eur na 656 eur. "Je to priamy dôkaz, že súčasnej vládnej koalícii chýba akékoľvek sociálne cítenie," povedal expremiér.

Vládu vyzval, aby v štátnom rozpočte na tento rok našla 400 miliónov eur na vyplatenie trinástych penzií v plnej sume. "Vyzývame tiež vládu, aby nezačala legislatívny proces s cieľom zmeniť automat na zvýšenie minimálne mzdy," povedal Pellegrini.

Zásah do výšky trinástych dôchodkov a automatu na zvyšovanie najnižších hrubých zárobkov má vládna koalícia podľa Pellegriniho oznámiť na stredajšej tlačovej besede. "Zajtrajší deň sa pravdepodobne zapíše do histórie Slovenska čiernymi písmenami," povedal. Skutočným zámerom bývalej opozície je podľa neho zrušiť všetky dôležité sociálne opatrenia, ktoré urobili sociálnodemokratické vlády.

Parlament posunul do druhého čítania novelu zákona o štátnom rozpočte na tento rok. Plénum o ňom rokuje v skrátenom legislatívnom konaní. Hotovostný schodok štátu sa má zvýšiť o 9,2 miliardy eur. Tiež majú vzrásť celkové výdavky štátu o takmer 7,8 miliardy eur. Rezort financií zmenou reaguje na dôsledky pandémie nového koronavírusu, ako aj výpadok daňových a nedaňových príjmov. Zmeny tiež zdôvodňuje potrebou zabezpečiť zdroje na nepokryté výdavky, s ktorými tohtoročný rozpočet nepočítal.

Krajniak: Trináste dôchodky na 99 % vyplatíme

Trináste dôchodky Sociálna poisťovňa v tomto roku na 99 percent vyplatí. V rozhovore to koncom júna tohto roka uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. "Výška trinásteho dôchodku bude niekde medzi 100-percentným trinástym dôchodkom a medzi tým, čo bolo vyplácané v minulom roku," povedal. Penzisti s vyššími dôchodkami by mali podľa Krajniaka trinástu penziu dostať "v trošku nižšej ako 100-percentnej výške""Mojím záujmom je, aby tí, ktorí majú nižšie dôchodky, to dostali v maximálnej možnej výške," zdôraznil.

Parlament pár dní pred februárovými parlamentnými voľbami schválil v skrátenom legislatívnom konaní návrh poslancov za Smer-SD na zavedenie trinásteho dôchodku pre všetkých penzistov. Ten má v novembri tohto roka nahradiť doterajší vianočný príspevok, ktorý Sociálna poisťovňa vlani vyplácala len tým penzistom, ktorých dôchodok alebo úhrn dôchodkov dosahoval najviac 658,50 eura. Kým suma vianočného príspevku klesala s rastúcou výškou dôchodku, trinásty dôchodok má Sociálna poisťovňa podľa platného zákona vyplácať v rovnakej výške pri rovnakom druhu dôchodku. Všetci starobní dôchodcovia majú dostať v novembri tohto roka trinásty dôchodok v sume 460 eur, čo je priemerná suma starobnej penzie.

Opatrenie za takmer 600 miliónov

Poberatelia ostatných druhov dôchodkov majú dostávať vždy v novembri trinásty dôchodok vo výške, ktorá zodpovedá priemernej sume daného druhu dôchodku. Pri predčasných dôchodcoch má ísť v tomto roku o 433 eur, invalidných penzistoch s mierou postihnutia nad 70 percent 380 eur, invalidných dôchodcoch pri miere postihnutia do 70 percent 209 eur, vdovy majú poberať trinásty dôchodok v sume 263 eur, vdovci 208 eur a poberatelia sirotských dôchodkov 138 eur. Trinásta penzia pre poberateľov sociálnych dôchodkov má v tomto roku dosiahnuť 255 eur a invalidných dôchodcov z mladosti 281 eur. Nárok na trinástu penziu má mať 1 milión 422-tisíc dôchodcov.

Vyplácanie trinástych dôchodkov v schválenej podobe by si v tomto roku vyžiadalo 589 miliónov eur. Po odpočítaní 147 miliónov eur, ktoré sa majú usporiť na zrušených vianočných príspevkoch, tak čisté výdavky na trináste penzie predstavujú 442 miliónov eur.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok