Kollár má ďalší problém. Čelí konaniu v parlamentnom výbore

TA3 SITA
9.7.2020 15:28

Predseda parlamentu Boris Kollár čelí od štvrtka konaniu v parlamentnom výbore pre nezlučiteľnosť funkcií za porušenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu. Dôvodom je, že mal ako verejný funkcionár konať za firmu BSSC. Kollár tento týždeň vyhlásil, že konateľom vo firme nie je od roku 2016.

Kollár má ďalší problém. Čelí konaniu v parlamentnom výbore
SITA/Branislav Bibel

Pokuta vo výške šiestich platov

„Predseda Národnej rady SR bude vyzvaný, aby sa vyjadril k podnetu. Čo v jeho prípade znamená, že by mal doručiť potvrdenia, že sa konateľstva v danej firme vzdal. Teda mal by to byť úradný dokument zaslaný na obchodný register,“ povedal predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Richard Raši. Ak šéf parlamentu preukáže, že sa konateľstva vzdal, výbor konanie zastaví. V prípade, že sa tak nestane, môže Kollárovi hroziť pokuta vo výške šiestich mesačných platov.

Mimoparlamentná strana Spolu tento týždeň vyzvala Kollára na vysvetlenie jeho podnikania so schránkovou firmou. Strana uviedla, že v spoločnosti BSSC je Kollár 50-percentný spoluvlastník a konateľ. Kollár následne reagoval, že ide o klamstvo. Ukázal doklad o tom, že sa vzdal konateľstva v roku 2016, odkedy je poslancom a nemôže za spoločnosť konať. Zároveň povedal, že bol na daňovom úrade a vybral si doklad o tom, že firma BSSC nie dlžná štátu na daniach a poplatkoch štátu „ani korunu“.

Predseda výboru Raši šéfa parlamentu vyzve, aby prezentoval, ako získal potvrdenie z daňového úradu. „Tieto potvrdenia sa môžu vydať len konateľovi alebo osobe poverenej konateľom,“ ozrejmil Raši.

Konanie voči Richterovi prerušili

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií vo štvrtok prerušil konanie voči poslancovi Jánovi Richterovi. Ide o letáky z decembra minulého roka, na ktorých bola fotografia ministra práce Richtera s prezentáciou výsledkov činnosti rezortu práce. Raši uviedol, že ministerstvo vnútra opakovane výboru doručilo odpoveď, že zo strany Richtera nedošlo k porušeniu predvolebnej kampane.

Poslankyňa Ľubica Laššáková, ktorá s Richterom v bývalej vláde sedela, na výbore navrhla konanie voči Richterovi zastaviť. Poslanci koalície Tomáš Lehotský a Ondrej Dostál namietali, že išlo o propagačný leták o úspechoch sociálnej politiky. Poukazovali na iný leták ministerstva práce, ktorý mal odlišnú grafickú podobu bez podobizne ministra a bol určený pre zahraničných pracovníkov. Výbor sa k Richterovmu prípadu znova vráti.

Transparency International Slovensko vlani v decembri obvinilo ministerstvo práce, že pomáha strane Smer-sociálna demokracia s politickou kampaňou. Podľa mimovládky vyše dva milióny letákov boli skôr propagáciou Richtera a jeho ministerstva ako informačným dokumentom. Richter vlani reagoval, že letáky neboli súčasťou predvolebnej kampane, ale informovaním občanov, pretože koncom kalendárneho roka prešlo viacero poslaneckých návrhov, ktoré menili viaceré pravidlá.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok