EL UEFA: Bakoš rozhodol v Plzni, Breznaníkov gól Libercu nepomohol

TASR, TA3
31.8.2012 11:40

Slovenský reprezentant Marek Bakoš rozhodol o postupe futbalistov Viktorie Plzeň do skupinovej fázy Európskej ligy. Gól hlavičkou do protipohybu brankára v 37. minúte po centri Limberského znamenal triumf Plzne nad Lokerenom 1:0 v odvete play off.

Za Viktoriu nastúpilo v základnej zostave slovenské kvarteto brankár Matúš Kozáčik, Marián Čišovský, Michal Ďuriš i Bakoš, ktorý dal dôležitý gól aj pred týždňom v prvom zápase v Belgicku. Ďuriš hral do 77. minúty, Bakoš videl v druhom polčase žltú kartu.

Aj napriek gólu slovenského reprezentanta Michala Breznaníka vypadli futbalisti českého majstra Slovana Liberec, keď vo štvrtkovej odvete prehrali na ihrisku ukrajinského Dnipra Dnepropetrovsk 2:4. Pred týždňom doma so súperom remizovali 2:2 a so súťažou sa lúčia.

Domáci išli do vedenia po góloch Oleksandra Alijeva z pokutových kopov, Breznaník, ktorý strelil gól aj v prvom zápase, však znížil v 61. minúte. To už dávno hrali hostia bez vylúčeného veterána Jana Nezmara, ktorý po druhej žltej karte musel ihrisko opustiť v 25. minúte. V 72. minúte Breznaník z ľavej strany nacentroval na hlavu Renata Keliča a ten vyrovnal, Dnipro ale o tri minúty opäť išlo do vedenia po chladnokrvnom zakončení Jevgenija Konopljanku. V 86. minúte postup domácich spečatil po rýchlej akcii Nikola Kalinič.

So súťažou sa lúči aj Legia Varšava, ktorá po domácej remíze 1:1 dlho viedla s Dušanom Kuciakom v bránke na ihrisku Rosenborgu, ale domáci dvoma gólmi v záverečnej dvadsaťminútovke otočili skóre. Cenný postup si vybojovala pražská Sparta, ktorá po remíze 2:2 na ihrisku Feyenoordu zdolala holandský tím na domácom trávniku 2:0 gólmi Kadleca z penalty a Jarošíka v druhom polčase.

Obranca Martin Škrtel odohral celý duel za FC Liverpool v domácej odvete proti Heart of Midlothian, v ktorom strelil postupový gól na 1:1 až dve minúty pred koncom Luis Suarez. Za stavu 0:1 by sa totiž predlžovalo. Päť gólov a navyše žltú kartu inkasoval slovenský gólman Šlasku Vroclav Marián Kelemen, keď jeho tím prehral na ihrisku bundesligového Hannoveru 1:5 a v Európskej lige končí.

Slováci Róbert Vittek i Marek Sapara síce v drese Trabzonsporu premenili svoje pokusy v jedenástkovom rozstrele na ihrisku Videotonu, ale nik zo spoluhráčov ich nenapodobnil a tak maďarský tím vyhral na penalty 4:2 a postúpil. Oba duely týchto súperov sa skončili 0:0, v odvete prišiel Vittek na ihrisko v 82. minúte a Sapara v 111. minúte.

Dvojgólový náskok z prvého zápasu neudržal v odvete ďalší turecký klub Bursaspor na ihriskuTwente Enschede. Slovenský útočník hostí Stanislav Šesták hral celý zápas a na konci prvého polčasu prihral na gól Sebastienovi Pintovi. Od stavu 1:1 ale Bursa v druhom polčase inkasovala dvakrát a v predĺžení jej pohárovú cestu ukončil druhým svojim zásahom Leroy Fer.

PSV Eindhoven deklasoval doma čiernohorskú Zetu Golubovci 9:0 a postúpil ďalej celkovým skóre 14:0 z dvojzápasu. Senzáciou je vyradenie futbalistov CSKA Moskva, ktorí si síce so Štokholmu priviezli jednogólový náskok, ale v odvete prehrali 0:2 po góle v poslednej minúte  druhého polčasu. Nečakala sa ani domáca prehra Apoelu Nikózia s Neftči Baku.
Hráči Girondins Bordeaux si zabezpečili postup cez Crvenu Zvezdu Belehrad až vďaka penalte v nadstavenom čase, ďalšiemu francúzskemu tímu Olympique Marseille stačila aj nečakaná domáca bezgólová remíza so Šeriffom Tiraspoľ.

odvety play off EL 2012/2013, štvrtok 30. augusta:
Dnipro Dnepropetrovsk - Slovan Liberec 4:2 (1:0)
Góly: 13. a 59. Alijev (oba z 11 m), 75. Konopljanka, 86. Kalinič - 61. BREZNANÍK, 72. Kelič, ČK: 25. Nezmar (Liberec)
/prvý zápas: 2:2, do skupiny postúpilo Dnipro/

Dila Gori - Maritimo Funchal 0:2 (0:1)
Góly: 42. Heldon, 90.+2 Dias, ČK: 56. Antonio (Funchal)
/prvý zápas: 0:1, do skupiny postúpil Funchal/

SC Heerenveen - Molde FK 1:2 (0:0)
Góly: 90.+ Vaalport - 54. Berget, 73. Diouf
/prvý zápas: 0:2, do skupiny postúpilo Molde/

APOEL Nikózia - Neftči Baku 1:3 (1:2)
Góly: 44. Benachour - 22. Sadygov, 30. Wobay, 60. Flavinho, ČK: 83. Junuszade (Neftči)
/prvý zápas: 1:1, do skupiny postúpilo Neftči/

HJK Helsinki - Athletic Bilbao 3:3 (1:0)
Góly: 25. Schuller, 62. Perovuo, 70. Pohjanpalo - 67. San Jose, 77. Toquero, 88. Martinez, ČK: 82. Pelvas (HJK)
/prvý zápas: 0:6, do skupiny postúpil Athletic/

Hapoel Tel Aviv - F91 Dudelange 4:0 (0:0)
Góly: 68. a 84. Maman, 79. Maree, 89. Toama
/prvý zápas: 3:1, do skupiny postúpil Hapoel/

CSKA Moskva - AIK Štokholm 0:2 (0:1)
Góly: 6. Karikari, 90. Lorentzson
/prvý zápas: 1:0, do skupiny postúpil AIK Štokholm/

Rosenborg Trondheim - Legia Varšava 2:1 (0:1)
Góly: 69. Reginiussen, 87. Diskerud - 36. Ljuboja
/prvý zápas: 1:1, do skupiny postúpil Rosenborg/

PSV Eindhoven - Zeta Golubovci 9:0 (5:0)
Góly: 15., 27. a 63. Matavž, 39., 66. a 83. Wijnaldum, 12. a 74. van Ooijen, 5. Zanka,
/prvý zápas: 5:0, do skupiny postúpil Eindhoven/

Sparta Praha - Feyenoord Rotterdam 2:0 (0:0)
Góly: 61. Kadlec z 11m, 70. Jarošík
/prvý zápas: 2:2, do skupiny postúpila Sparta/

Steaua Bukurešť - FK Ekranas 3:0 (2:0)
Góly: 21. a 86. Adi Rocha, 30. Dumitras
/prvý zápas: 2:0, do skupiny postúpila Steaua/

Young Boys Bern - FC Midtjylland 0:2 (0:0)
Góly: 75. Igboun z 11m, 89. Nielsen, ČK: 74. Nef (Bern)
/prvý zápas: 3:0, do skupiny postúpil Bern/

Metalist Charkov - Dinamo Bukurešť 2:1 (1:0)
Góly: 29. Blanco, 61. Cristaldo - 52. Curtean, ČK: 82. Filip (Dinamo)
/prvý zápas: 2:0, do skupiny postúpil Charkov/

KRC Genk - FC Luzern 2:0 (0:0)
Góly: 56. Fernandez, 88. Masika, ČK. 37. Rangelov (Luzern)
/prvý zápas: 1:2, do skupiny postúpil Genk/

Viktoria Plzeň - KSC Lokeren 1:0 (1:0)
Góly: 37. BAKOŠ
/prvý zápas: 1:2, do skupiny postúpila Plzeň/

Girondins Bordeaux - CZ Belehrad 3:2 (0:1)
Góly: 52. a 90.+ Gouffran (druhý z 11m), 71. Jussie - 45.+ Mladenovič, 90. Mikič, ČK: 64. Maurice-Belay (Marseille)
/prvý zápas: 0:0, do skupiny postúpilo Bordeaux/

FC Bruggy - VSC Debrecín 4:1 (1:1)
Góly: 25. Larsen, 48. Vazquez, 50. Tchite, 66. Bacca - 34. Szakaly, ČK: 40. Rezes

Inter Miláno - FC Vaslui 2:2 (0:1)
Góly: 76. Palacio, 90.+ Guarin - 35. Stanciu z 11m, 79. Varela, ČK: 33. Castellazzi (Inter)
/prvý zápas: 2:0, do skupiny postúpil Inter/

Hannover 96 - Šlask Vroclav 5:1 (2:1)
Góly: 22. Abdelllaoue z 11m, 35. a 87. Huszti, 68. a 84. Sobiech - 10. Kazmierczak, ČK: 20. Jodlowiec (Šlask)

/prvý zápas: 2:0, do skupiny postúpilo Levante/

Lazio Rím - ND Mura Murska Sobota 3:1 (2:0)
Góly: 30. a 55. Kozák, 40. Zarate - 89. Travner
/prvý zápas: 2:0, do skupiny postúpilo Lazio/

AZ Alkmaar - Anži Machačkala 0:5 (0:2)
Góly: 17. Boussoufa, 45. Eto'o, 79. Traore, 84. Carcela, 90. Lachjalov
/prvý zápas: 0:1, do skupiny postúpila Machačkala/

Newcastle United - FC Atromitos 1:0 (1:0)
Gól: 21. Vučkič
/prvý zápas: 1:1, do skupiny postúpil Newcastle United/

FC Liverpool - Heart of Midlothian 1:1 (0:0)

/prvý zápas: 1:1, do skupiny postúpil Sporting/

Twente Enschede - Bursaspor 4:1 po predĺžení (1:1, 3:1)
Góly: 26. a 116. Fer (prvý z 11m), 61. Schilder, 62. Gutierrez - 45. Pinto, ČK: 89. Chrétien (Bursa)
/prvý zápas: 1:3, do skupiny postúpilo Twente/