Dotácie na nájomné už vyplácajú. Slovo sme dodržali, tvrdí Sulík

TA3 TASR
26.6.2020 14:03

Ministerstvo hospodárstva začalo vyplácať prvé dotácie na nájomné, a to už štvrtý deň od vyhlásenia výzvy. Informovalo o tom v piatok komunikačné oddelenie rezortu. Prvým siedmim podnikateľom sa tak na účty čoskoro pripíše spolu vyše 25.000 eur.

Dotácie na nájomné už vyplácajú. Slovo sme dodržali, tvrdí Sulík
SITA/Jozef Jakubčo

„Sľubovali sme adresnú a rýchlu pomoc a slovo sme dodržali,“ uviedol podpredseda vlády SR a minister hospodárstva Richard Sulík. Zároveň vyzýva prenajímateľov a nájomcov, aby sa dohodli a využili túto štátnu pomoc. Žiadosti je možné posielať elektronicky do konca novembra. Ministerstvo zároveň vyzýva žiadateľov, aby si pred poslaním žiadosti pozorne prečítali všetky inštrukcie, ktoré nájdu na webe rezortu.

Od spustenia systému rezort neeviduje žiaden technický problém. Doteraz prišlo vyše 350 žiadostí o vyplatenie dotácie, časť z nich však bola podpísaná iba jednou stranou. Takéto žiadosti nie je možné akceptovať, upozornilo ministerstvo. „Je to rovnaké, ako keď príde papierová zmluva, podpísaná neoprávnenými osobami, len jednou stranou alebo nedostatočným počtom konateľov. Je jednoducho neplatná,“ vysvetlila Sulíkova poradkyňa Jana Kiššová, ktorá apeluje na podnikateľov, aby si na webovej stránke ministerstva pozorne prečítali návody, ako požiadať o dotáciu.

Dotáciu na nájomné môžu získať podnikatelia, ktorí pre koronakrízu mali prevádzky zatvorené alebo významne obmedzili svoju činnosť. Rezort očakáva 70.000 - 100.000 žiadostí, celkovo na túto pomoc vyčlenil štát 200 miliónov eur. „Dotáciu na nájomné možno poskytnúť nájomcovi vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom, najviac však vo výške 50 % nájomného," pripomenul Sulík. Ako tiež zopakoval, ak prenajímateľ poskytne nájomcovi nižšiu zľavu, štát prispeje rovnakým percentom a zvyšok si bude môcť nájomca rozložiť na splátky po dobu 48 mesiacov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok