Údaje nesedia. Srbsko má vraj viac ako dvojnásobok obetí vírusu

Údaje nesedia. Srbsko má vraj viac ako dvojnásobok obetí vírusu
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
V správe Balkánskej siete investigatívneho spravodajstva sa píše, že Srbsko neuviedlo presné údaje o prípadoch nákazy a úmrtiach na ochorenie COVID-19. Údaje zo srbského informačného systému pre COVID-19 ukazujú, že na ochorenie zomrel viac ako dvojnásobok pacientov v porovnaní s číslom, aké uviedli srbské úrady. Počet nakazených bol tiež o niekoľko stoviek vyšší, než úrady priznali, napísal BIRN.

Srbské úrady začiatkom mája po zrušení núdzového stavu odkázali verejnosti a médiám, aby najnovšie informácie o ochorení získavali z oficiálnej webovej stránky pre COVID-19, ktorá by mala zverejňovať údaje z informačného systému štátu. Po tom, ako opozícia a ľudia v sociálnych médiách vyjadrili podozrenie, že počet infikovaných by mohol byť oveľa vyšší než oficiálne údaje, BIRN začala vlastné vyšetrovanie.

Po zistení nepresnosti údajov sa BIRN pokúsila skontaktovať s ministrom zdravotníctva, úradom predsedu vlády, niekoľkými odborníkmi z krízového štábu a riaditeľmi srbských nemocníc. Nikto z nich však na výzvy neodpovedal. Presnosť údajov týkajúcich sa úmrtí spôsobených koronavírusom však vyvoláva otázky, pretože rôzne krajiny používajú rozličné metódy v podávaní informácií.

Rusko napríklad tvrdí, že zaznamenáva len prípady úmrtí ľudí, ktorí zomreli na samotný vírus, a nie nakazených ľudí, ktorí trpeli aj inými zdravotnými problémami. Srbský prezident Aleksandar Vučič 1. mája oznámil, že jeho krajina nebude zatajovať presný počet úmrtí a tvrdiť, že obete "zomreli z iných príčin".

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá