Grécko chce viac času na reformy financovať dlhopismi

Grécko chce viac času na reformy financovať dlhopismi
Zdroj foto: SITA
Predĺženie lehoty pre Grécko na zavedenie úsporných opatrení o dva roky by podľa odhadov gréckych predstaviteľov vytvorilo dieru vo financovaní krajiny vo veľkosti takmer 18 mld. eur.

Túto dieru by Atény mohli financovať radšej emisiou vládnych krátkodobých cenných papierov, než by Grécko o ďalšiu pomoc požiadalo svojich veriteľov. Predstavitelia gréckej vlády to uviedli pre agentúru Reuters. "Grécka vláda nechce bremeno medzery vo financovaní, ktorá vznikne predĺžením lehoty na zavedie reforiem o dva roky, hodiť na plecia svojich veriteľov," povedal nemenovaný predstaviteľ gréckej vlády.

"Z tohto dôvodu žiadal (grécky premiér Antonis) Samarás na svojich nedávnych rokovaniach o viac času a nie viac peňazí," dodal.

Premiér Samarás cestoval minulý týždeň do Berlína a do Paríža, aby presvedčil európskych lídrov, že Grécko neodmieta podmienky medzinárodnej finančnej pomoci pre Atény a zaslúži si viac času na prijatie úsporných opatrení. "Viac času nám poskytne priestor na dosiahnutie vyššej miery zamestnanosti a hospodárskeho rastu," povedal grécky minister financií Yánnis Stournáras.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá