Experti varujú pred druhou vlnou, príčinou môžu byť aj protesty

Experti varujú pred druhou vlnou, príčinou môžu byť aj protesty
Zdroj foto: SITA/AP
Predstavitelia Európskej únie a odborníci sa obávajú, že Európa by v dôsledku hromadných protestov proti rasizmu a policajnému násiliu mohla v nasledujúcich týždňoch zažívať nárast počtu infikovaných novým koronavírusom SARS-CoV-2.

V rámci prejavu solidarity s demonštráciami v Spojených štátoch, ktoré vyvolalo zabitie Afroameričana Georgea Floyda, protestovali v uplynulých dňoch v mnohých európskych mestách desaťtisíce ľudí. Floyd zomrel 25. mája pri zatýkaní belošským policajtom v meste Minneapolis v štáte Minnesota. "Ak všetkým odporučíte, aby medzi sebou mali odstup jeden a pol metra, ale všetci stoja vedľa seba a držia sa, nemám z toho dobrý pocit," povedal Jozef Kesecioglu, prezident Európskej spoločnosti pre intenzívnu medicínu.

Na otázku novinárov, či k nárastu infekcií môže podľa neho dôjsť už v nasledujúcich dvoch týždňoch, odpovedal: "Áno, ale dúfam, že sa mýlim." Väčšina z 27 členských krajín EÚ už prekonala vrchol pandémie. Z tohto dôvodu krajiny postupne otvárajú ekonomiku i hranice. Pôvodne odborníci očakávali druhú vlnu pandémie až po lete.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá