Samsung stráca na trhovej hodnote 12 mld. USD

Samsung stráca na trhovej hodnote 12 mld. USD
Zdroj foto: SITA
Akcie juhokórejskej technologickej spoločnosti Samsung Electronics sa počas ázijského obchodovania prepadajú o viac ako 7 %.

Trhová hodnota spoločnosti sa tak znížila o 12 mld. USD. Reagujú tak na verdikt súdu v kalifornskom San Jose, ktorý rozhodol v spore dvoch technologických gigantov o porušovaní patentov v prospech americkej spoločnosti Apple, čo podľa agentúry Reuters zvýšilo pochybnosti o budúcnosť podnikania firmy Samsung v oblasti smartfónov. Tie generujú koncernu najviac finančných zdrojov. Súd vyhlásil, že juhokórejská spoločnosť Samsung Electronics kopíruje kľúčové črty populárnych modelov iPhone a iPad a musí americkej spoločnosti uhradiť škodu vo výške 1,051 mld. USD.

Akcie spoločnosti Samsung, ktorá je vzhľadom na veľkosť tržieb najväčšou technologickou firmou na svete, sa prepadli o 7,5 % na 1,183 mil. juhokórejských wonov (KRW) za kus. Ide o najvýraznejší denný pokles za takmer štyri roky. Pritom juhokórejská burza si zapisovala stratu len o 0,5 %.

Spoločnosti Apple a Samsung sa sporia o porušovaní patentov vo viacerých krajinách. Súd v Južnej Kórei napríklad v piatok rozhodol, že obe firmy navzájom porušovali svoje patentové práva a zakázal tak predávať niektoré produkty na tamojšom trhu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá