Na Spiši ohlásili hromadné prepúšťanie, o prácu prídu stovky ľudí

Spišskonovoveská spoločnosť Embraco Slovakia ohlásila hromadné prepúšťanie. V nasledujúcich mesiacoch môže prísť o prácu až 200 tamojších zamestnancov. Pre región, ktorý nepatrí medzi ekonomicky najrozvinutejšie, je to veľmi zlá správa.

Výrobu museli niekoľkokrát prerušiť

Emília Gondeková z oddelenia komunikácie a spoločenskej zodpovednosti hovorí, že spoločnosť čelí rapídnemu poklesu objednávok už vyše mesiaca. V apríli a máji niekoľkokrát prerušila výrobu. Od mája prešli administratívni zamestnanci na trojmesačný úväzok skrátený o 20 %. Firma taktiež požiadala o štátne dotácie. Ani tieto opatrenia však nedokážu vykompenzovať straty spôsobené aktuálnym zníženým dopytom.

„Situácia na trhu sa mení z týždňa na týždeň a niektorí zákazníci postupne rušia už potvrdené objednávky. Aj keď sme prepúšťanie ešte nedávno nepredpokladali, napokon sa mu nedalo vyhnúť. Týmto nepopulárnym krokom sa snažíme ochrániť prácu a príjem pre zostávajúcich vyše 1900 zamestnancov a udržateľnosť našej spoločnosti,“ dodáva generálny riaditeľ Marcelo Borba.

Kolegom chcú pomôcť

Embraco sa aj v neľahkej situácii snaží reagovať v súlade s princípmi spoločenskej zodpovednosti. „Kolegom pomôžeme v maximálnej možnej miere. Poradíme im, ako ďalej postupovať, pomôžeme s napísaním životopisu či žiadosti o prijatie do zamestnania, poskytneme kontakty na pracovné agentúry. Zamestnanci budú mať ešte mesiac po ukončení pracovného pomeru k dispozícii nonstop linku s odborníkmi na právne, finančné či psychologické poradenstvo,“ dopĺňa Gondeková.

Závod Embraco Slovakia v Spišskej Novej Vsi, ktorý je súčasťou globálnej divízie Nidec Global Appliance, sa zameriava na výrobu kompresorov a kondenzačných jednotiek na domáce a komerčné chladenie. Spoločnosť v Spišskej Novej Vsi zamestnáva približne 2150 zamestnancov, ďalších 100 pracuje v servisnom centre GBS v Košiciach.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá