Matovič: Poslanci OĽaNO budú kandidovať z posledných miest

Matovič: Poslanci OĽaNO budú kandidovať z posledných miest
Zdroj foto: SITA
Ak budú chcieť 16 poslanci klubu OĽaNO opätovne kandidovať v ďalších parlamentných voľbách, budú na posledných 16 miestach kandidačnej listiny hnutia. Predseda OĽaNO Igor Matovič to povedal na prvom stretnutí poslaneckého klubu.

"Možno je to kruté a politické strany to aj preto nedokážu spraviť, aby sa postavili dozadu a nechali ľudí, nech si vyberú. Myslím si, že napriek tomu, že je to kruté, je to správne. Postaviť sa dopredu nie je umenie, to dokáže každý zbabelec v politike. Ale postaviť sa dozadu a počkať si na ortieľ vo voľbách, ako boli ľudia s tým-ktorým človekom spokojní a či ho prekrúžkujú, to považujem za správne a ja chcem robiť správne veci v politike a nie veci jednoduché a k ľahkému prospechu," uviedol pre agentúru SITA Matovič.

Pravidlo, že politici musia ísť vždy na koniec kandidátky a nechať slobodne rozhodnúť občanov, chce strážiť ako základ svojho pôsobenia v politike. "Jasné, že to prinesie obete a poslanci, ktorých ľudia nespoznajú, budú mať malú šancu. Ale to je o tom, aby nielen pracovali, ale aj dali vedieť o svojej robote. Na druhej strane to zabezpečí prísun novej krvi nezávislých ľudí. Nechcem urobiť z hnutia perpetum mobile na nekonečný pobyt v politike," zdôraznil.

Upozornil, že viacero politikov tradičných strán po 20 rokoch v parlamente trpí diagnózou "byť politik", pričom nemajú žiadny kontakt s realitou a stratili schopnosť identifikovať problémy ľudí a navrhovať ich riešenia.

Pôsobenie poslaneckého klubu OĽaNO hodnotí Matovič po štyroch mesiacoch pozitívne, z vystúpení poslancov má zväčša dobré pocity. "Prekvapili sme. Očakávali od nás, že donesieme tetu z Miletičovej a jednoduchších ľudí. Zrazu zistili, že sme sa chytili a vieme držať krok, dokonca byť vpredu voči nim. Ak si porovnám vystúpenia nášho klubu a klubov napríklad KDH a Mostu - to je nebe a dudy," konštatoval. Kvalitatívnym priemerom poslanecký klub OĽaNO podľa Matoviča patrí medzi špičku v parlamente, ak nie na vrchol.

Problém nevidí ani v rozdielnych názoroch jednotlivých poslancov hnutia k rôznym témam. "Ak sa ľudia pozrú na naše postoje k jednotlivým zákonom, tak je vidieť, že v podstatných veciach, ktoré trápia Slovensko, sa vieme zhodnúť a máme rovnaký názor. A na prkotinách, ktoré neovplyvňujú život bežných ľudí, tak no a čo, že máme odlišný názor. No a čo, že si Štefan Kuffa myslí, že homosexualita je choroba a Jozef Viskupič si myslí, že to choroba nie je. Čo je zlé na tom, že na dielčie veci máme odlišné názory. Podstatné je, že obidvaja títo ľudia majú rovnaký názor na to, či politici majú kradnúť alebo nie, či má štát fungovať pre ľudí alebo pre politikov. V podstatných veciach sa zhodujeme a ak sa odlišujeme v prkotinách, vôbec mi to nevadí," uzavrel Matovič.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá