Ako to bude s cestami do cudziny: Bude treba formulár i test

TA3 SITA
19.5.2020 12:25

Do Rakúska a Česka bude možné vycestovať s najviac štyri dni starým negatívnym testom na koronavírus. Slovensko sa však bude musieť rozhodnúť, či úplne otvorí hranice. Informoval o tom minister zahraničia Ivan Korčok po telefonáte s rezortnými kolegami. MV zas informovalo, že občania, ktorí po štvrtku vycestujú do zahraničia na menej ako 24 hodín, budú povinní vyplniť formulár o čase opustenia územia.

Úplne otvorené hranice od 15. júna?

Slovensko si musí do polovice júna vyhodnotiť možnosť úplného otvorenia hraníc s Rakúskom a Českou republikou.  "Musíme zhodnotiť, či umožníme reciprocitu, teda občanom Rakúska a ČR cestovať na Slovensko. Toto je naša domáca úloha," povedal Korčok. Maďarsko sa zatiaľ v dohode o otváraní hraníc nespomína, rokovať s ním bude Korčok následujúci týždeň. Šéf rezortu diplomacie tiež zdôraznil, že Slovensko bude častejšie využívať takzvaný Slavkovský formát, ktorý sa skladá z Česka, Rakúska a Slovenska. Pomenovaný je podľa bitky pri Slavkove.

„Rakúsko včera zrušilo systematické kontroly, ostávajú povinnosti ako negatívny test, ale kontroly sa vykonávajú náhodne. V Česku stále platí zákaz pobytu cudzincov. Český kolega ma ale informoval, že od 26. mája bude umožnené prekročiť hranice s povinnosťou mať štvordňový test negatívny na Covid-19, kontroly budú tiež náhodné,“ oznámil minister.

Polícia bude pri 24-hodinovom opustení Slovenska potvrdzovať občanom formulár. Občania si ho môžu stiahnuť na internetovej stránke ministerstva vnútra.

Rokovanie týchto krajín sa volá Slavkovský formát a šéf diplomacie ho chce využívať častejšie. „Tu v Bratislave bol podpísaný slávny Bratislavský mier po bitke pri Slavkove. Je to spolupráca, ktorá je zameraná na mnohé oblasti. Napríklad ako zlepšiť spoluprácu v infraštruktúre, cestnej a železničnej doprave,“ vysvetlil minister. Podľa neho Slovensko naďalej ostáva súčasťou Visegrádskej štvorky. „Slovensko ostáva súčasťou Vyšehradu, je to aj programovom vyhlásení vlády, ale budeme úplne pragmaticky rokovať aj v iných formátov ako je napríklad tento,“ povedal minister s tým, že aj politický záver stretnutia je taký, že sa ministri zhodli na jeho častejšom využívaní.

„Niet sporu o tom, že ten vývoj je dobrý. No eufória musí byť sprevádzaná náležitou opatrnosťou, a to si uvedomujú aj naši partneri,“ ozrejmil minister. Podľa šéfa diplomacie však existuje aj časová os, ktorú mu rezortní kolegovia z Rakúska a Česka predstavili. „Česko nasleduje rakúsky príklad a v polovici júna deklarujú otvorenie hraníc aj pre ostatné krajiny, Musíme sa doma dohodnúť, či po 15. júni umožníme rakúskym a českým občanom cestovať na Slovensko,“ informoval minister. Podľa neho je dôležité si uvedomiť, že ak Česko a Rakúsko otvoria hranice a rovnako urobí napríklad aj Nemecko, vznikne 2-tisíc kilometrov dlhý koridor naprieč Európou. Slovensko však bude so svojimi susedmi naďalej rokovať o možnostiach otvárania hraníc.

Veľké uvoľňovanie opatrení

Slovensko pokračuje v uvoľňovaní proti koronavírusu. Ako na tlačovej konferencii uviedol premiér Igor Matovič, od stredy 20. mája sa zavádza 4. fáza uvoľňovania. Povolené tak budú za dodržiavania istých podmienok napríklad aj hromadné podujatia, kiná a divadlá s účasťou do 100 ľudí, vnútorné športoviská a plavárne pre športové kluby či verejné stravovanie v interiéroch. Otvoria sa tiež všetky obchodné centrá, s výnimkou ich detských kútikov. Vonku a pri rozostupoch vyšších ako 5 metrov už nebude povinné nosenie rúšok a pri návrate spoza hraníc do 24 hodín nebude potrebný test ani karanténa.

Podmienka testu ani karantény nebude od štvrtka platiť pre občanov, ktorí majú prechodný alebo trvalý pobyt na území Slovenska a odídu do Poľska, Česka, Maďarska, Rakúska, Chorvátska, Slovinska, Nemecka, Švajčiarska a vrátia sa do 24 hodín. Ako Matovič konštatoval, toto uvoľnenie umožní obchodné rokovania, návštevy rodín a blízkych. Ide podľa neho o bezpečné krajiny, nemalo by tak hroziť riziko zavlečenia nákazy na Slovensko. Otvárajú sa zároveň aj vnútorné turistické atrakcie, okrem pavilónov v zoo a botanických záhradách. Rúška v interiéri budú naďalej povinné.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok