Exkomunikovaní kňazi majú biskupa, schizma v cirkvi vraj nehrozí

Exkomunikovaní kňazi majú biskupa, schizma v cirkvi vraj nehrozí
Zdroj foto: SITA
Skupina exkomunikovaných kňazov, ktorí koncom roka 2009 vyzvali biskupov, aby sa zriekli heréz (odchýlky od oficiálnej cirkevnej doktríny) a aby vyznali katolícku vieru, má svojho vlastného biskupa.

Od 10. augusta ním je jeden z exkomunikovaných Matej R. Jarabica, vysvätili ho na Ukrajine. Biskup ako aj kňazi združení okolo neho sa aj napriek exkomunikácii stále považujú za členov rímskokatolíckej cirkvi, prípadnej schizmy v cirkvi sa neobáva ani Konferencia biskupov Slovenska.

"Nový biskup Jarabica bol vysvätený 10. augusta 2012 v Žovkove, asi 30 km od Ľvova na Ukrajine. Svätiacim biskupom bol arcibiskup Ukrajinskej pravovernej gréckokatolíckej cirkvi Michajlo Osidač," oznámil hovorca nového biskupa Michal Chlebek.

Bývalí kňazi sú dnes členmi Spoločenstva svätého Bazila Veľkého, ktoré založili krátko po exkomunikácii na prelome rokov 2009-2010. Pôsobia v obci Jarok (okres Nitra), kde príležitostne slúžia omše, nie však v katolíckych kostoloch. "Nezakladáme novú cirkev, ale považujeme sa za jej zdravý koreň," myslia si.

KBS však celú vysviacku spochybňuje. "Spomínaná cirkev nie je katolíckou cirkvou. Sú teda zásadné pochybnosti o platnosti takéhoto svätenia," uviedol na margo Ukrajinskej pravovernej gréckokatolíckej cirkvi hovorca KBS Jozef Kováčik. Ako dodal, akýkoľvek pokus o biskupskú vysviacku bez mandátu Svätého Otca znamená takisto exkomunikáciu sväteného aj svätiacich. Odluka v cirkvi podľa Kováčika nehrozí. "O schizme by som nehovoril, musela by to byť veľká časť veriacich, ktorí by z cirkvi odišli s nimi, čo sa nestalo," doplnil. Exkomunikovaní kňazi nechcú prezradiť, koľko ich v spoločenstve je. "Toto nebudem komentovať," povedal Chlebek, ktorý však o schizme tiež nehovorí. "Stále sa považujeme za členov cirkvi," vyhlásili. Exkomunikáciu považujú za neplatnú.

Korene celého prípadu siahajú do roku 2009, keď trojica mladých kňazov vyzvala slovenských biskupov zrieknuť sa bludov, ktoré vyznávajú. Traja kňazi Martin Chlebek a Stanislav Cigánek z Bratislavskej a Matej Jarabica z Trnavskej arcidiecézy v liste biskupom uviedli teologické a morálne pochybenia katolíckeho kléru, ako je spochybňovanie božstva Ježiša Krista, pedofília, homosexualita alebo náboženský synkretizmus.

Nasledovala exkomunikácia z cirkvi, ktorú však neuznávajú. "Pretože nám nepovedali dôvod, tvrdia, že pre blud. Keď sme sa spýtali aký, nepovedali," zdôvodňujú kňazi.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá