Poslancov potrestali za blokovanie parlamentu, Beblavý vyviazol

TA3 SITA
23.4.2020 16:16

Poslanci bývalého parlamentu Martin Poliačik, Jozef Mihál, Simona Petrík, Viera Dubačová a Alan Suchánek, ktorí vo februári blokovali rečnícky pult rokovacej sále parlamentu, stratia nárok na polovicu platu za mesiac apríl 2020 z dôvodu neospravedlnenej neúčasti na dvoch rokovacích dňoch. Rozhodol o tom predseda parlamentu Boris Kollár.

Poslancov potrestali za blokovanie parlamentu, Beblavý vyviazol
SITA/Branislav Bibel

Kollár vyhovel námietke poslanca Miroslava Beblavého s tým, že mal neospravedlnenú neúčasť na schôdzi jeden deň. Polovicu platu teda nestratí. Zvyšní piati poslanci boli vykázaní z rokovacej predchádzajúcim predsedom parlamentu Andrejom Dankom v dvoch dňoch, čo sa považuje za neospravedlnenú neúčasť. Podľa zákona o rokovacom poriadku preto strácajú nárok na polovicu platu.

Poslanci, ktorí blokovali rečnícky pult, nie sú teraz členmi parlamentu. O funkcie poslancov sa uchádzali vo februárových parlamentných voľbách na kandidačnej listine koalície PS/Spolu.

Podľa zákona o platových pomeroch ústavných činiteľov exposlanci majú nárok na odstupné vo výške troch platov, teda vyše 9-tisíc eur. Podmienkou je, aby svoj mandát vykonávali minimálne päť rokov. S dvomi platmi vo výške viac ako 6-tisíc eur odišli tí poslanci, ktorí boli v NR SR aspoň päť mesiacov a menej ako päť rokov.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok