Vatikánska zmluva hatí Ficove plány s cirkevnymi sviatkami

Vatikánska zmluva hatí Ficove plány s cirkevnymi sviatkami
Zdroj foto: SITA
Presun sviatku Sedembolestnej Panny Márie na nedeľu v prípade, že by pripadol na pracovný deň, by bol v rozpore s Vatikánskou zmluvou, povedal metropolita Bratislavskej arcidiecézy a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský.

"Momentálne znenie základnej zmluvy je také, že tento posun neumožňuje," zdôraznil Zvolenský. Zámer vlády presunúť na nedeľu sviatok Sedembolestnej Panny Márie, ktorý sa slávi 15. septembra, sa nepozdáva ani americkému kardinálovi a vysokému vatikánskemu hodnostárovi Raymondovi Leovi Burkemu, ktorý je na návšteve Slovenska. Vláda premiéra Roberta Fica chce k rušeniu niektorých sviatkov pristúpiť v rámci hľadania zdrojov na konsolidáciu verejných financií.

"Pre nás je predovšetkým problém základná zmluva, lebo znenie Základnej zmluvy medzi SR a Svätou stolicou ako veľmi vážny zmluvný záväzok týchto dvoch strán podľa našich poznatkov nateraz neumožňuje nájsť to technické riešenie, ktoré vláda navrhuje," tvrdí Zvolenský. KBS podľa jeho slov trvá na tom, aby sviatok Sedembolestnej zostal dňom pracovného pokoja, pretože má "veľký význam pre všetkých ľudí, či už veriacich alebo neveriacich".

Americký kardinál a prefekt Najvyššieho tribunálu Apoštolskej signatúry Raymond Leo Burke si tiež myslí, že presun Sedembolestnej nie je najlepší nápad. "Ja mám skúsenosť zo Spojených štátov, kde tiež bola táto tendencia posúvať sviatky na nedeľu. Teraz nehovorím ako prefekt, ale za seba, som za to, aby sa tie slávnosti slávili v ten deň, na ktorý pripadajú," poznamenal Burke, ktorý dnes položil k pamätníku nenarodených detí pri Kostole sv. Alžbety v Bratislave kvety. Posvätnými dňami podľa Burkeho v cirkvi nie sú len nedele, ale aj iné veľké slávnosti.

"Tým, že sa posúvajú na nedele, stráca sa cit pre posvätný čas," doplnil. Sedembolestná je navyše podľa neho súčasťou oktávy od narodenia panny Márie, ktorá sa slávi 8. septembra, do 15. septembra, keď sa slávi Sedembolestná. "V tomto čase sa akoby završuje celé posolstvo panny Márie, ktoré si v tej skrátenej oktáve pripomínane od jej narodenia až po zavŕšenie jej pozemského života," uzavrel.

Vláda uvažuje o zrušení dvoch štátnych sviatkov, ktoré pripadajú na 1. a 15. september. Zrušenie 15. septembra ako štátneho sviatku by si však podľa premiéra Roberta Fica vyžadovalo otvorenie Vatikánskej zmluvy. Obyčajným zákonom nie je totiž podľa neho možné siahnuť na zmluvu medzinárodného charakteru. Vláda preto uvažuje nad tým, že namiesto otvárania Vatikánskej zmluvy by zákonom presunula oslavu 15. septembra na nedeľu, ak sviatok pripadne na pracovný deň. K rušeniu sviatkov chce vláda pristúpiť v rámci hľadania zdrojov na konsolidáciu verejných financií.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá