Monti: Koniec krízy v Taliansku je na dohľad

Monti: Koniec krízy v Taliansku je na dohľad
Zdroj foto: SITA
Koniec hospodárskej krízy v Taliansku je na dohľad, vyhlásil taliansky premiér Mario Monti. Zopakoval, že eurozóna nesmie pripustiť, aby sa spoločná mena stala zdrojom napätia medzi severom o juhom v rámci menovej únie.

Monti v nedeľu (19. 8.) na konferencii v Rimini uviedol, že talianska ekonomika, ktorá je treťou najväčšou ekonomikou eurozóny, je v súčasnosti v lepšej kondícii, než bola pred rokom. Ľudia si však podľa neho dnes viac uvedomujú problémy, ktorým čelia. "Ešte pred rokom sme si menej uvedomovali, že sa nachádzame v kríze, aj keď si myslím, že vtedy bola hlbšia," povedal Monti. Dodal, že kríza sa "v niektorých smeroch blíži" ku koncu.

Monti nastúpil do premiérskeho kresla po Silviovi Berlusconim, ktorý rezignoval na funkciu vlani v novembri. Úlohou jeho technokratickej vlády je odvrátiť prehĺbenie dlhovej krízy. Kabinet preto realizuje reformný program, ktorého súčasťou sú reformy trhu práce, dôchodkového systému, škrty vo výdavkoch a deregulácia.
Monti neočakáva, že reformy jeho vlády bezprostredne podporia rast ekonomiky. Mali by však urýchliť pokles úverových nákladov, čo znamená, že ekonomika sa môže ľahšie zotavovať.

Taliansky premiér zopakoval svoje obavy týkajúce sa napätia v eurozóne medzi severnými a južnými krajinami. Tieto spory sa objavujú spoločne so snahou o riešenie dlhovej krízy. "Bolo by veľkou tragédiou, ak by sa euro, ktoré je korunou európskeho sna o integrácii a jednote, stalo faktorom dezintegrácie, keby splodilo predsudky a postavilo sever proti juhu."

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá