Povolili maturitné skúšky aj prijímačky. Otázkou je ich forma

Úrad verejného zdravotníctva povolil konanie maturitných skúšok, záverečných skúšok, záverečných pomaturitných skúšok a absolventských skúšok v dennej i externej forme štúdia. Vyhlásil to minister školstva Branislav Gröhling. Povolili aj prijímacie skúšky na stredné školy. O detailoch skúšok chce minister informovať na budúci týždeň.

Pre šíriacu sa nákazu koronavírusu sú na Slovensku od 12. marca zatvorené všetky materské, základné, stredné aj vysoké školy.

Otvorená myseľ

Z opatrenia ÚVZ vyplýva, že konať sa môžu aj prijímacie skúšky na stredné a vysoké školy. Ministerstvo školstva momentálne v spolupráci so zriaďovateľmi škôl zisťuje technické zabezpečenia škôl a to, či budú schopní dodržať povinnosti, ktoré im uložil ÚVZ. Skúšobná komisia aj študenti musia podľa ÚVZ dodržiavať dvojmetrové odstupy medzi sebou, každý musí byť chránený rúškom a každý musí používať vlastné písacie potreby. Skúšky by sa mali realizovať v najväčšej miestnosti a pred ich začatím je potrebné zmerať teplotu študentom aj členom komisie. Dostupné musia byť aj dezinfekčné prostriedky, potrebné bude aj pravidelné dezinfikovanie povrchov, uvádza ÚVZ.

Pri maturitách a prijímacích skúškach Gröhling chce, aby mali školy "otvorenú myseľ". "Rozmýšľame nad maturitou v rôznych podobách. Rátajme s tým, že budeme meniť obsah aj formu maturity. Myslím si, že Slovensko po prvýkrát zažije maturitu tak, ako ju nepoznáme," hovorí Gröhling, bližšie detaily však povedať nechcel. Minister tiež skonštatoval, že táto situácia ich "núti byť kreatívnymi a vymyslieť iné spôsoby, o ktorých doteraz iba rozprávali".

Spôsob a podmienky upresnia

Úrad verejného zdravotníctva zároveň umožnil konanie sa štátnych skúšok na vysokých školách a univerzitách, v dennej i externej forme štúdia v zdravotníckych študijných odboroch za dodržania protiepidemických opatrení. V rozhodnutí pripomenul, že základným predpokladom zvládnutia pandémie COVID-19 je optimalizácia ľudských zdrojov v zdravotníctve.

Ministerstvo školstva predstaví na najbližšej vláde aj balík zákonov, tzv. "lex korona vysoké školy", ktorý bude zahŕňať všetky opatrenia pre fungovanie vysokých škôl. Termín a formu skúšok oznámi Gröhling v priebehu budúceho týždňa. Taktiež ozrejmí, akým spôsobom a za akých podmienok budú môcť byť skúšky realizované.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá