Remišová ruší tendre, 15-miliónový vraj môže stáť len štyri

TA3 TASR SITA
15.4.2020 10:57

Kontrola predražených verejných obstarávaní na úrade podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu má svoje prvé výsledky. Informovala o tom podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová s tým, že zastavuje dva tendre. Richard Raši obvinenia odmietol.

Remišová: V IT je potrebné urobiť poriadok

Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu rozbehol interný audit asi 50 projektov, dve veľké verejné obstarávania už zrušil, informovala Veronika Remišová. "Čelíme krízovej situácii v súvislosti s koronavírusom, je to obrovská záťaž pre občanov aj pre financie štátu. O to väčší dôvod je, aby sa štát správal šetrne a nevyhadzovali sa peniaze občanov na nezmyselné, nepotrebné alebo predražené tendre a projekty," uviedla. Informatizácia bola podľa nej dlhé obdobie synonymom "čiernej diery". "Toto musí raz a navždy skončiť, v IT je potrebné urobiť poriadok," vyhlásila Remišová.

Priznala, že hlavne v očiach verejnosti je ťažké určiť, či je cena v oblasti IT primeraná a zodpovedá projektu. "Mojou prioritou je, aby tendre boli hospodárne a kontrolované Útvarom hodnoty za peniaze," avizovala vicepremiérka. Projekty zároveň podľa nej musia byť v súlade so štúdiami uskutočniteľnosti a v čo najväčšej možnej miere realizované internými kapacitami. Bývalé vedenie podľa nej napríklad podpísalo zmluvu s externou firmou, kde práca jedného konzultanta za jeden deň stojí 900 eur.

Richard Raši v reakcii povedal, že aktuálna vicepremiérka na tlačovej besede buď zámerne nehovorila pravdu, klamala, alebo tému, o ktorej hovorila, nemala naštudovanú, nerozumie jej, alebo to bola kombinácia oboch týchto faktorov.

Spravia projekt za menej ako polovicu?

Momentálne úrad podľa Remišovej ruší dve verejné obstarávania. Prvé sa týkalo informačného systému riadenia IT aktív a poradenských služieb v oblasti optimalizácie IT aktív v predpokladanej hodnote 15 mil. eur a bolo vyhlásené dva dni pred vymenovaním novej vlády. Celý projekt mali manažovať hlavne externé firmy, nebolo možné ho rozdeliť na menšie celky a vykazoval nesúlad s predpokladanou cenou určenou štúdiou uskutočniteľnosti. Tá totiž hovorila o sume 4 mil. eur, kým vyhlásené obstarávanie o 15 mil. eur.

"Po našej kontrole a konzultáciách môžeme povedať, že sa dá urobiť za menej ako polovicu," tvrdí vicepremiérka. Druhé verejné obstarávanie za viac ako 6 mil. eur sa týkalo činnosti samotného úradu. Keďže ten čaká transformácia, Remišová ho považuje za zbytočné. "V prípade prvej súťaže ju zrušíme a vypíšeme súťaž po internom audite za sumu, ktorá je primeraná. Druhý projekt nebudeme vypisovať vôbec, nie je potrebný," zhrnula vicepremiérka. Ako dodala, bývalé vedenie im zanechalo viacero ďalších nášľapných mín. Ako príklad spomenula zabezpečenie stravovania firmou blízkou slovenskému oligarchovi, za ktorú im Úrad pre verejné obstarávanie navrhuje pokutu 17-tis. eur.

Raši: Klamala, alebo si nenaštudovala

Bývalý šéf úradu Richard Raši v reakcii povedal, že aktuálna vicepremiérka na tlačovej besede buď zámerne nehovorila pravdu, klamala, alebo tému, o ktorej hovorila, nemala naštudovanú, nerozumie jej, alebo to bola kombinácia oboch týchto faktorov. Podľa neho obe obstarávania ešte neboli ukončené a zverejnené sumy sú teda iba predpokladané. Prvá súťaž mala podľa Rašiho za cieľ, aby všetky orgány verejnej moci nakupovali hardvér ako aj softvér čo najekonomickejšie. Má však dve časti. Prvá sa mala financovať prostredníctvom eurofondov a iba nej sa týkala spomínaná štúdia uskutočniteľnosti. Ocenila ju na 4 mil. eur a na presne toľko bola nadimenzovaná aj vo vyhlásenej verejnej súťaži.

Druhá časť projektu mala byť financovaná zo štátneho rozpočtu a z úspor z prvej časti projektu. Tá bola v objeme 9 mil. eur. Raši zároveň upozornil, že tento projekt mohol za štyri roky fungovania ušetriť štátu viac ako 30 mil. eur. „Tým, že pani Remišová projekt zastavila, urobila to, že potenciálnu úsporu 30 mil. eur zastavila takisto,“ tvrdí. Druhé verejné obstarávanie sa týka samotného úradu a jeho fungovania a podľa Rašiho by mal opodstatnenie aj po jeho transformácii. Ako dodal, podporilo ho napríklad aj Slovensko.Digital.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok