Z USA hlásia stovky obetí, v štáte New York zvažujú masové hroby

Z USA hlásia stovky obetí, v štáte New York zvažujú masové hroby
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Štát New York oznámil ďalších 599 obetí koronavírusu, čím sa celkový počet úmrtí zvýšil na 4758. Nakazených je viac ako 130.000 ľudí. Guvernér štátu New York Andrew Cuomo oznámil, že za 24 hodín zomrelo 599 ľudí, čo je približne rovnaký počet ako v nedeľu, keď zaznamenali 594 úmrtí. Počet nakazených sa zvýšil na 130.689, z čoho viac ako 72.400 je v meste New York.

Cuomo zároveň avizoval, že maximálna pokuta za porušenie zákazu sociálnych kontaktov sa zdvojnásobila na 1000 dolárov. Člen mestskej rady New Yorku Mark Levine v pondelok povedal, že mesto zvažuje dočasne pochovávať ľudí v masových hroboch v mestských parkoch. "Bude sa to uskutočňovať dôstojným a náležitým spôsobom," napísal Levine na Twitteri s tým, že opatrenie je dočasné.

Nemocničné zariadenia a ďalšie kapacity na uloženie mŕtvol sú totiž podľa neho v dôsledku nárastu počtu úmrtí naplnené. Cieľom je podľa Levina zabrániť vzniku podobnej situácie, aká nastala v Taliansku, kde museli pri prevoze mŕtvych pomáhať príslušníci armády.

Starosta New Yorku Bill de Blasio povedal, že mesto by mohlo pochovávať telá v parkoch s cieľom prekonať krízovú situáciu a následne vyriešiť príslušné náležitosti s jednotlivými rodinami. Zatiaľ sa to však nechystá uskutočniť. Podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa registrujú v Spojených štátoch amerických najmenej 10.335 úmrtí na nový koronavírus a vyše 347.000 nakazených.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá