Bilbordy by mali ustúpiť desiatky metrov od ciest

Aktualizované:
Bilbordy by mali ustúpiť desiatky metrov od ciest
Zdroj foto: ČTK
Informačné, reklamné a propagačné materiály by po novom nemali stáť pri ceste bližšie ako 250 metrov. Na tlačovej konferencii to dnes vyhlásila podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová, ktorá predložila návrh novely zákona o pozemných komunikáciách.

Zmajkovičová chce právnou normou riešiť bezpečnosť premávky a devastáciu okolia vonkajšou reklamou. Zavedenie tzv. ochranného pásma sa má týkať diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I., II. a III. triedy.

Nové pravidlá sa dotknú aj už existujúcich bilbordov, pričom na ich odstránenie z 250-metrovej zóny bude dvojročná zákonná lehota, ktorá začne plynúť od dňa účinnosti novely, čo je 1. január 2013.

Návrh zákona teda stanovuje aj povinnosť vlastníka odstrániť bilbordy, ktoré sú umiestnené v rozpore s novými pravidlami. Ak sa tak nestane, má nasledovať pokuta a Zmajkovičová pripúšťa aj prekrývanie reklamy čiernou plachtou. Bilbordy, ktoré nebudú spĺňať nové podmienky a nebudú po výzve úradu vlastníkom odstránené, budú odstránené správcom cesty na náklady majiteľa.

Na otázku, čo v prípade, ak má niekto objednanú reklamnú plochu na dlhé roky, odvetila, že aj podnikatelia sa za roky svojho pôsobenia stretávajú so zmenami zákonov. Koľko bilbordov by malo na základe jej novely zmiznúť, momentálne spočítané nemá.

Zmajkovičovú vraj kontaktovali aj bilbordové spoločnosti. "Povedala som im svoju predstavu, oni uviedli že chcú byť súčinní a poukázali na to, čo sa odohralo v Českej republike, kde podobná iniciatíva prešla, no týka sa len diaľnic a ciest I. triedy," vysvetlila. Ona však trvá na tom, aby sa ochranná zóna týkala aj ciest II. a III. triedy.

"Príprava návrhu zákona vyšla zo spoločenskej objednávky, kedy sa na mňa obracalo množstvo ľudí s tým, že bilbordy na Slovensku rastú ako huby po daždi, niekedy na tých najabsurdnejších miestach," uviedla Zmajkovičová. Tvrdí, že jej iniciatíve vyjadrili podporu primátori, starostovia či zástupcovia Slovenskej komory architektov.

"Slovensko sa musí zbaviť vizuálneho smogu spočívajúceho v bezhlavom umiestňovaní bilbordov bez ohľadu na charakteristiku a vizuálnu stránku daného územia. Slovensko musí ostať zelené," apelovala.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá