Venezuela cvičí miliónovú armádu, má odraziť americkú inváziu

Venezuela cvičí miliónovú armádu, má odraziť americkú inváziu
Zdroj foto: SITA
Venezuela cvičí gerilovú armádu pre prípad americkej invázie do krajiny. Ako povedala pre denník El Universal opozičná poslankyňa María Corina Machadová, táto armáda má mať do roku 2013 až milión príslušníkov.

Machadová má podľa vlastných slov k dispozícii kópiu vládneho dokumentu popisujúceho plán transformácie tradičnej armády na partizánsku. Ako povedala, "strategickým cieľom je vytvoriť novú bolívarskú vojenskú doktrínu, ktorá by pripravila Venezuelu na úspech vo vojne proti USA". Dokument bol údajne pripravený v spolupráci s Kubou.

Plán podľa Machadovej zahŕňa postupné posilňovanie gerilovej armády na úkor tej tradičnej. Posilňovať sa majú najmä regionálne milície. Nová armáda by mala mať do roku 2013 asi milión členov a do roku 2019 až dva milióny. Milície zriadil v roku 2005 prezident Hugo Chávez, pričom ich úlohou je "chrániť krajinu pred imperialistickou agresiou". Milície sú súčasťou armády, no riadi ich priamo prezident. 

Venezuela a USA majú napäté vzťahy. Diplomatické vzťahy zrušili v roku 2010. Chávez, ktorý sa bude napriek ťažkej chorobe uchádzať v októbri o znovuzvolenie, považuje americký imperializmus za najväčšieho nepriateľa jeho krajiny.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá