Podľa Lipšica by sme si mali okresných sudcov voliť

Podľa Lipšica by sme si mali okresných sudcov voliť
Zdroj foto:
Výber sudcov by podľa neho mohol prebiehať súčasne s parlamentnými voľbami, pričom by boli volení na obdobie 8 až 12 rokov.

"Som presvedčený o tom, že by ľudia zvolili lepších sudcov, ako dnes menuje Súdna rada. Určite by do funkcie znovu nezvolili sudcov, ktorí pre procesné chyby prepúšťajú z väzenia veľmi nebezpečných zločincov, alebo škandalózne rozhodujú o rôznych náhradách škody, či ochranách osobnosti pre vyvolených," priblížil svoju víziu Lipšic.

Exminister je pritom presvedčený, že nie je na mieste pochybovať o schopnostiach obyčajných ľudí zvoliť toho najlepšieho kandidáta. Ako argument podľa neho neobstojí ani tvrdenie, že by pri výbere boli zvýhodnení tí uchádzači, ktorí by viac investovali do svojej volebnej kampane. Dôkazom má byť výsledok posledných parlamentných volieb, keď napriek veľkým investíciám, neuspelo mimoparlamentné hnutie 99 percent.

"Voliť by sa podľa mňa mohli aj členovia Súdnej rady priamo ľuďmi a tí by následne mohli vyberať sudcov vyšších súdov. Alternatív ako kreovať prvostupňové súdy a vyššie súdy je veľmi veľa, ale musia tam byť zaangažovaní občania," tvrdí nezaradený poslanec.

Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) však pripomína, že uvedená zmena by si vyžadovala zmenu ústavy. Na tú je nevyhnutné získať podporu aspoň 90 poslancov Národnej rady SR. Lipšic pritom už nie je ani členom KDH, ktoré krátko po voľbách opustil. "Nejde o žiadnu malú novielku, ale zásadnú tému. Pán Lipšic o tomto hovorí už dlho a za tie roky zatiaľ nenašiel podporu pre tento nápad," poznamenala bývalá šéfka rezortu justície.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá