Iniciatíva zverejnila nahrávku so Sakovou. Ministerka reagovala

8.2.2020 19:32

Iniciatíva SrdcomDoma.sk vyzýva ministerku vnútra Denisu Sakovú, aby vysvetlila videonahrávku, kde znie jej podobný hlas. Ten hovorí aj o Slovákoch, ktorí žijú v zahraničí a chcú odovzdať svoj hlas vo februárových voľbách. Na videozázname sa naznačuje, že výrazne môžu voľby ovplyvniť práve voliči zo zahraničia.

Rezort zodpovedný za voľby

SrdcomDoma.sk vyzýva Sakovú, aby sa k záznamu vyjadrila a uviedla či ide o jej hlas a v akej súvislosti prípadne takýmto spôsobom rozprávala. „Srdcom doma získalo video, na ktorom hlas podobný ministerke vnútra Denise Sakovej vyzýva neznámych poslucháčov slovami. Tieto voľby budú troška zvláštnejšie tým, že máme okolo 60 tisíc žiadostí ľudí, ktorí žijú v zahraničí a ktorí si vypýtali volebné lístky a chcú prostredníctvom pošty voliť. Ja skutočne apelujem na vás, nedovoľme možno takýmto ľuďom, ktorí žijú v zahraničí...,“ uvádza organizácia. Na zázname nie je počuť, či hlas pokračuje v navádzaní, aby sa znížil vplyv hlasov zo zahraničia.

„Zvyšok prejavu je odrezaný a nie je jasné, či pokračuje navádzaním prítomných k nejakým krokom na zníženie vplyvu hlasov zo zahraničia. Akékoľvek pokusy o sťažovanie prístupu k voľbám považujeme za nebezpečné pre demokraciu. Stovky občanov SR dnes stále čakajú na hlasovacie lístky v zahraničí,“dodáva organizácia.

SrdcomDoma.sk pripomína, že rezort vnútra je za voľby a ich priebeh zodpovedný. „Rezort vnútra je zodpovedný za priebeh volieb a za realizáciu voľby poštou vo voľbách do NR SR. Hlas podobný ministerke vnútra na nahrávke však varuje pred hlasmi ľudí, ktorí žijú v zahraničí. Vytvára dojem, že ide o osoby, ktoré by nemali voliť,“ doplnila iniciatíva. Na záver iniciatíva pripomenula, že Saková sa mala postarať o to, aby mohli Slováci zo zahraničia voliť aj v iných voľbách, napríklad do Európskeho parlamentu. Ministerka však avizovanú legislatívu nepredložila.

Svoje slová vysvetlila

Väčšina ľudí, ktorí chcú hlasovať vo februárových voľbách do národnej rady zo zahraničia, je mobilizovaná opozíciou. Vo svojej reakcii to uviedla Saková s tým, že ona ako kandidátka strany Smer-SD chce rovnako mobilizovať ich voličov z regiónov, aby o Slovensku nerozhodovala iba Bratislava. Ministerka tak reagovala na výzvu občianskeho združenia Srdcom doma, ktoré zverejnilo video.

"Ja ako kandidátka strany Smer-SD chcem rovnako mobilizovať našich voličov z regiónov, aby o Slovensku nerozhodovala iba Bratislava, tak ako tomu bolo v prezidentských voľbách či voľbách do európskeho parlamentu, kde bol priepastný rozdiel v účasti medzi Bratislavou a regiónmi, ktorý môže byť teraz podporený hlasmi zo zahraničia," vysvetlila Saková.

Občianske združenie Srdcom doma a následne aj podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga v sobotu vyzvali ministerku, aby vysvetlila svoje slová zo zverejneného videa. Saková v ňom publiku hovorí, že tieto voľby budú zvláštnejšie tým, že je okolo 60.000 žiadostí ľudí, ktorí žijú v zahraničí a ktorí si vypýtali volebné lístky a chcú prostredníctvom pošty voliť.

"Vytváranie obrazu voliča v zahraničí, ako niekoho, komu je potrebné zabrániť v participácii na veciach verejných zo strany predstaviteľov štátu, považujeme za trestuhodné prekračovanie právomocí verejného činiteľa a výzvy k takýmto krokom považujeme za protiústavné a za navádzanie k porušovaniu práva. V tejto súvislosti zvažujeme ďalšie právne kroky," uviedlo Srdcom doma.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok