Do kín prišla Sviňa. Hlavný zlosyn pripomína Mariana Kočnera

TA3 TASR
5.2.2020 09:43

Do sveta vysokej politiky, mafie bielych golierov, organizovaného zločinu i obchodu s bielym mäsom zavedie divákov nový slovenský film Sviňa. Snímka, ktorá vznikla podľa rovnomenného bestselleru Arpáda Soltésza, mala slávnostnú premiéru v Bratislave.

Do kín prišla Sviňa. Hlavný zlosyn pripomína Mariana Kočnera
reprofoto Youtube.com

Režisérka Únosu sfilmovala knihu Soltésza

Po knihe siahli producenti Rudolf Biermann a Mariana Čengel Solčanská, ktorí sa odhodlali prepracovať príbehy zo Svine do filmového scenára a spoločne sa ujali aj réžie. Za kamerou stál Ivan Finta. "Film Sviňa je o boji dobra so zlom. A verím, že na konci filmu sa nám podarilo dať nádej, že tak ako v rozprávkach, aj v živote dobro zvíťazí," uviedla po bratislavskej premiére Čengel Solčanská. "Ten film som si vôbec nevybrala, ten film sa mi stal. Je to rovnaké ako s Únosom, tie témy za mnou prídu a ja sa k nim postavím ako k občianskej povinnosti," priznala režisérka, ktorej predchádzajúca snímka Únos inšpirovala k masívnym spoločenským pohybom vedúcim k demonštráciám a zrušeniu Mečiarových amnestií.

"V tomto období je veľmi dôležité sa dozvedieť pravdu," poznamenal Soltész. Podľa autora knižnej predlohy film Sviňa ukazuje veľmi pravdivý obraz o krajine, v ktorej žijeme, hoci v ňom diváci nenájdu ani jednu skutočnú postavu a nepopisuje ani jednu skutočnú udalosť.

"Som prevalcovaný emóciami viac ako bežný divák, lebo pre mňa je to prvýkrát, že vidím zhmotnené niečo, čo som napísal. Mariana urobila úžasnú vec, z knihy, ktorá je drsná, surová a tiež vyvoláva silné emócie, ale skôr hnev a akútnu nevoľnosť, dokázala urobiť niečo, čo je plné hlbokého smútku, ale aj nádeje," povedal Soltész. S filmovým spracovaním knihy je absolútne spokojný: "Pretože Mariana musela vybrať z veľmi košatej knihy dve dejové línie a vybrala tie dve, ktoré považujem za najpodstatnejšie a ktoré aj reálne rámcujú román."

Film o tom, čo vzniklo po revolúcii

Postavu temného veľkopodnikateľa, bezcharakterného mafiána Wagnera stvárňuje Jozef Vajda. Wagner je do istej miery inšpirovaný reálnou postavou - obžalovaným podnikateľom Marianom Kočnerom. "V prvom rade je to film o nás, o tomto štáte, o tom, čo tu momentálne žijeme, ako sa tu správame, ako sa voči sebe chováme. O všetkom tom, čo tu za 30 rokov po Nežnej revolúcii vzniklo, to sa v tomto filme rieši, ale nedá sa povedať, že vyrieši," naznačil.

Boba, veľmi ambiciózneho človeka, ktorý sa pohybuje na politickej scéne, je bez škrupúľ, má rád moc a krásne ženy a štát považuje za svoje mocenské teritórium, hrá Marko Igonda. "Ten pocit, ktorý sme chceli dosiahnuť, ten mólový akord, smútok toho, čo sa vlastne deje, a čo by sme radi, keby sa nedialo, to zrkadlo a upozornenie na to, si myslím, že z toho filmu ide a človek sa cíti veľmi smutný, že niečo také musí prežiť," komentoval herec film z prostredia, v ktorom si novinári nemôžu robiť svoju prácu bez obáv o vlastný život. Novinára Ondra, dátového analytika, ktorý vyšetruje pochybný Wangerov biznis, hrá mladý slovenský herec Andrej Remeník.

Sviňu nakrúcali v Bratislave, Nitre, Trenčíne Šamoríne a v ich blízkom okolí. Príbeh zavedie divákov aj do resocializačného zariadenia, ktorého chovankyne sa stávajú obeťami zvláštnych praktík a obchodu s bielym mäsom. V úlohe riaditeľky resocializačného zariadenia sa predstaví Diana Mórová: "Ako herečku ma zaujal charakter postavy, ktorú hrám a vlastne celý scenár, ktorý mi predostreli. Pre mňa ako umelkyňu je to veľmi dobrý materiál, výpovedný aj herecký." Film vstúpi do kinodistribúcie vo štvrtok 6. februára.

Pri príležitosti uvedenia nového titulu tvorcovia v utorok zverejnili aj titulnú skladbu filmu s názvom Slovensko moje, otčina moja v podaní skupiny Hrdza.


zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok