Grécko chystá privatizáciu plynárenských firiem

Grécko chystá privatizáciu plynárenských firiem
Zdroj foto: SITA
Grécko chce do konca septembra získať záväzné ponuky pri privatizácii štátnej plynárenskej spoločnosti DEPA a plynárenskej distribučnej firmy DESPA. Atény dúfajú, že predaj týchto podnikov dokončia v závere jesene, keďže oživujú snahu o privatizáciu.

Pre agentúru Reuters to v pondelok povedal vládny predstaviteľ, ktorý si neželal zverejniť svoje meno. Po schôdzke politických lídrov a ministra financií, ktorej témou bola privatizácia, tento predstaviteľ povedal, že medzi priority vlády patrí aj predaj stávkovej spoločnosti OPAP, starého aténskeho letiska a budov v Aténach a na ostrovoch Korfu a Rhodos.

"Okrem tvorby príjmov sa privatizáciou snažíme zmeniť rolu štátu v ekonomike," povedal vládny predstaviteľ. Dodal, že o plynárenskú firmu DEPA a distribučnú spoločnosť DESPA prejavili záujem ruské, talianske, americké a francúzske podniky. Atény pôvodne chceli privatizáciou do roku 2015 získať 50 mld. eur, ale tento cieľ zredukovali na sumu 19 mld. eur po tom, ako sa privatizačný program rozbehol len pomaly. Bývalý šéf úradu pre privatizáciu Costas Mitropoulos, ktorý z funkcie odstúpil minulý mesiac po tom, ako vládu obvinil z brzdenia jeho snahy o predaj majetku, odhadol, že Atény v roku 2012 privatizáciou nezískajú viac ako 300 mil. eur. Grécko si naplánovalo v tomto roku predať štátny majetok za 3 mld. eur.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá