V Číne sa nakazilo takmer 3000 ľudí. Krajiny prijímajú opatrenia

Čínsky koronavírus sa šíri stále rýchlejšie. Nielenže mutuje, ale lekári zistili, že je infekčný aj počas inkubačnej doby. Nákaza si už vyžiadala najmenej 81 ľudských životov a úrady evidujú približne 3000 nakazených. Mimoriadne protiepidemické opatrenia platia takmer na celom svete.

Univerzity aj hraničné priechody

Aktualizované údaje z provincie Chu-pej, kde leží epicentrum šírenia vírusu - mesto Wu-chan -, zvyšujú celkový počet potvrdených infekcií v Číne na celkovo viac ako 2744. S odvolaním sa na najnovšie údaje miestnych úradov zverejnených v pondelok o tom informuje agentúra AFP.

Mongolsko s platnosťou od pondelka do 2. marca uzatvorí všetky univerzity a vzdelávacie inštitúcie s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Krajina taktiež od pondelka uzavrie všetky hraničné priechody pre osobnú automobilovú dopravu a chodcov. V Mongolsku budú taktiež zrušené všetky verejné zhromaždenia.

Čínsky ministerský predseda Li Kche-čchiang v pondelok uskutočnil svoju prvú návštevu mesta Wu-chan v provincii Chu-pej po tom, ako v meste vypukol smrtiaci vírus, ktorý sa rozšíril po celej krajine a vyvolal globálne obavy pred novou nákazou, Úrady na sociálnych sieťach informovali ako premiér v maskou na tvári osobne dohliada na úsilie na zabránenie šíreniu vírusu.

Predĺžili oslavy Nového roka

Vláda v Pekingu v pondelok rozhodla o predĺžení osláv Nového roka do 2. februára. Pôvodne sa novoročné sviatky, počas ktorých milióny ľudí navštevujú svoje rodiny, mali končiť vo štvrtok. Termín otvorenia škôl po sviatkoch bude oznámený neskôr.

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus odcestoval v nedeľu do Číny, aby tam osobne prerokoval vývoj situácie po rozšírení vírusu.

Nový koronavírus 2019-nCoV, podobný pôvodcovi ochorenia SARS, spôsobuje zápal pľúc a prenáša sa z človeka na človeka. Jeho inkubačná doba je v priemere desať dní; najkratšia registrovaná doba bola len jeden deň a najdlhšia 14 dní.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá